Pomysł na jednodniową wycieczkę - Arboretum Bramy Morawskiej

Mając na uwadze promowanie zdrowego trybu życia, którego niezbędnymi elementami są aktywny tryb życia oraz umiejętność efektywnego wypoczynku, redukcji wpływu stresu na nasz organizm, pragniemy zaproponować Wam klika pomysłów na jednodniowe wycieczki.

Mając na uwadze promowanie zdrowego trybu życia, którego niezbędnymi elementami są aktywny tryb życia oraz umiejętność efektywnego wypoczynku, redukcji wpływu stresu na nasz organizm, pragniemy zaproponować Wam klika pomysłów na jednodniowe wycieczki. Ważne dla nas jest aby zachęcić Was do odwiedzenia mniej znanych destynacji, idealnie nadających się na pełen wypoczynek i regenerację.

Dzisiaj zapraszamy do wyjątkowo urokliwego miejsca Arboretum Bramy Morawskiej.
Arboreta to specjalistyczne ogrody botaniczne, w których dla celów naukowych kolekcjonuje się wybrane gatunki drzew i krzewów.

Arboretum Bramy Morawskiej odnajdziemy w parku krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, obejmującym obszar aż 49 tys. ha, położonym na terenie północnego fragmentu Płaskowyżu Rybnickiego oraz wschodniej części Kotliny Raciborskiej. Na terenie lasu Obora w Raciborzu, w wyjątkowo pięknym arboretum, zostało zgromadzonych 49 gatunków roślin chronionych oraz niezliczoną ilość gatunków ssaków, płazów, gadów i owadów, z czego część wpisanych do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”, a więc zagrożonym wyginięciem na terenie kraju.

O walorach drzewostanu w lesie Obora decydują liczne, ponad dwustuletnie dęby oraz ponad stuletnie sosny, lipy, modrzewie, graby, brzozy, olsze i świerki. Prócz naturalnych siedlisk leśnych, w Arboretum znajdują się także kolekcje roślin uprawianych dla celów edukacyjnych lub estetycznych. Podziwiać tu można m.in. kolekcje: irysów, lilaków, liliowców, róż, pnączy, roślin miododajnych, roślin cebulowych oraz roślin wodnych i błotnych.

Niewątpliwie jedną z najbardziej znanych atrakcji tego miejsca jest wypełniony rododendronami Zaczarowany Ogród, który podziwiany z platformy widokowej prezentuje się niczym idealny w kształcie kwiat w środku lasu, zbudowany z zielonych i ukwieconych labiryntów.

Wybierając się na wycieczkę z dziećmi, niewątpliwie atrakcyjna będzie wizyta w mini ZOO, gdzie najbardziej cieszą kucyki, osiołki, owce, króliki i oczywiście uwielbiane przez wszystkich kaczki oraz inne gatunki ptactwa ozdobnego.

Dla ukojenia nerwów polecamy spokojne spacery i odpoczynek nad stawami – Cienistym i Żabim oraz odwiedziny średniowiecznych kurhanów ukrytych wśród drzew.

Las można zwiedzać używając wytyczonych ścieżek spacerowych, rowerowych, tras biegowych oraz dostępnego zimą toru saneczkowego. Dzięki zacienionym miejscom na odpoczynek, ławkom oraz drewnianym altanom, możemy uatrakcyjnić nasz pobyt rodzinnym piknikiem. Arboretum Bramy Morawskiej jest otwarte dla zwiedzających bezpłatnie całą dobę i cały rok. Zapraszamy.

 

Arboretum Bramy Morawskiej ul. Markowicka 17, Racibórz Obora https://arboretum-raciborz.com.pl
GPS: 50°5'45N, 18°15'50E dojedziemy na bezpłatny parking, z którego przechodząc przez ozdobną bramę dostaniemy się na teren tego wyjątkowo pięknego lasu.

fot. Marcin Giba 

fot. Arboretum Bramy Morawskiej

 fot. Arboretum Bramy Morawskiej

fot. Arboretum Bramy Morawskiej
Weryfikacja
Zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2022 roku o wyrobach medycznych informujemy, że produkt, który chcesz obejrzeć jest wyrobem medycznym przeznaczonym dla profesjonalistów, oferowanym przez YELLOWSPORT sp. z o. o. z siedzibą w Katowicach
Potwierdź, że wykonujesz zawód medyczny Prosimy o zaznaczenie jednego z poniższych pól