Pomysł na jednodniową wycieczkę - spływ kajakowy Białą Przemszą

Jednodniowa wycieczka nie musi być kojarzona tylko z pieszym zwiedzaniem okolicy. Dziś przygotowaliśmy propozycję dla aktywnych - zarówno zaprawionych w bojach sportowców, jak i amatorów.

Chcielibyśmy zaprosić Was na spływ meandrującą rzeką Białą Przemszą, która nie tylko zapewni aktywny wypoczynek, ale również pozwoli na obcowanie z naturą.
Źródła Białej Przemszy odnajdziemy w okolicy Wolbromia na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. Długa na prawie 64 km rzeka płynie przez województwo małopolskie i śląskie, malowniczo ozdabiając krajobraz.
Już w okresie międzywojennym Biała Przemsza stanowiła atrakcję turystyczną i była wykorzystywana do celów rekreacyjnych i spływów kajakowych.

Mimo że Biała Przemsza jest dużo płytsza niż przed laty, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób lubiących adrenalinę. Powalone konary drzew, dostarczają nie lada emocji, natomiast fakt, że rzeka zmieniła swoje oblicze, sprawia, że każdy może spróbować swoich sił w wodnych aktywnościach.
W okolicy działają  punkty umożliwiające wypożyczenie kajaków oraz transport na linię startu.
My korzystamy z wypożyczalni kajaków „Kajaki Przemsza” https://przemsza.pl/, oferujących kilka atrakcyjnych tras do spływów.


Trasa CytryNowa – trasa, którą najwygodniej przepływać jednoosobowym kajakiem. Ze względu na niski poziom wód wymaga wychodzenia z kajaka. Odcinek bardzo urokliwy, zielony, pełen niespodzianek.

 

Początek: Sławków Kajaki Przemsza
Koniec: Sławków Burki kładka
Długość: 10 km
Czas spływu: ok. 3:30-4:30 h

 

Trasa MaliNowa – trasa łatwa, przyjemna i bezpieczna. Idealna na rozpoczęcie przygody ze spływami kajakowymi. Malownicze widoki gwarantowane.

 

Początek: Sławków Kajaki Przemsza
Koniec: Sławków most LHS
Długość: 4 km
Czas spływu: 1:00 - 2:00 h

 

Kanał Szczakowski – trasa o różnorodnej intensywności. Na każdym kroku piękne krajobrazy. Leniwe wiosłowanie, przeplatane dużym wydatkiem energetycznym. To trasa dla osób niebojących się wyzwań.

 

Początek: Bukowno ul. Borowska
Koniec: Jaworzno Szczakowa, lokomotywownia.
Długość: 12 km
Czas spływu: 3-6 h

Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z żywiołem. Mimo że stan wód nie jest wysoki, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Zawsze należy sprawdzić całodniową prognozę pogody, zapoznać się z trasą spływu i dostosować ją do umiejętności uczestników.
  • Jedna osoba bierze odpowiedzialność za przeprowadzenie spływu.
  • Zawsze należy pływać w kamizelce asekuracyjnej.
  • Nie należy pływać w pojedynkę, w nocy oraz po zażyciu środków odurzających.
  • Należy liczyć się z możliwością wywrócenia kajaka.
  • Należy zabezpieczyć dokumenty, elektronikę i inne wartościowe przedmioty przed zalaniem.
  • Należy mieć ze sobą podstawowe środki opatrunkowe, na wypadek skaleczeń.
  • Przynajmniej jeden z uczestników spływu powinien znać zasady pierwszej pomocy.

Wprowadzając tych kilka reguł w życie, jesteśmy pewni, że przeżyjecie świetną przygodę wśród wspaniałych okoliczności przygody.