BANDAŻE


Bandaże nazywane również opaskami to podstawowe wyposażenie apteczki zarówno domowej, jak i w miejscu pracy czy samochodzie. Głównym zadaniem bandaży jest podtrzymywanie i zabezpieczanie opatrunku przed przesuwaniem się podczas procesu gojenia rany.

Rodzaje bandaży – przy jakich dolegliwościach stosujemy poszczególne bandaże

Wyróżniamy następujące rodzaje bandaży:

 • opaska dziana podtrzymująca

 • opaska tkana podtrzymująca

 • opaska bawełniana tkana

 • opaska elastyczna, podtrzymująca

 • opaska elastyczna, kohezyjna

Chyba każdy chociaż raz w życiu miał styczność z opaską dzianą podtrzymującą. Jej przezierna struktura sprawia, że łatwo rozerwać ją w rękach i zawiązać na opatrywanej części ciała. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy przymocować nieprzylepny opatrunek do skóry.

Opaska tkana podtrzymująca to nic innego niż bandaż elastyczny. Jego struktura dobrze się rozciąga, dlatego doskonale sprawdza się przy terapii kompresyjnej, wspomagającej krążenie żylne. Do zamocowania tego rodzaju opaski niezbędna jest zapinka (dołączona do zestawu z bandażem).

Opaska bawełniana tkana również należy do grupy bandaży elastycznych, jednak wykonana jest z naturalnych włókien bawełny, dzięki czemu jest bezpieczna dla skóry skłonnej do podrażnień i alergii. Bandaż bawełniany tkany również mocujemy przy pomocy zapinki. Jego elastyczne właściwości sprawdzają się w terapii kompresyjnej oraz przy mocowaniu opatrunków w miejscach, z których opaska nieelastyczna mogłaby się zsuwać.

Opaska elastyczna, podtrzymująca, zawiera wiskozę i poliamid. Bardzo dobrze podtrzymuje opatrunki nieprzylepne, a wilgotna może być stosowana przy kształtowaniu i mocowaniu szyn gipsowych.

Nie da się jednak ukryć, że wśród bandaży elastycznych prym wiedzie bez lateksowa opaska kohezyjna. Dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych oraz rozmiarach. Dzięki pokryciu kolejnych zwojów warstwą kohezyjną, bandaż przywiera sam do siebie, bez konieczności używania zapinek. Bandaż jest bardzo lekki, łatwy w użyciu (można rozrywać go w rękach) oraz praktyczny (nie lepi się do ubrań oraz włosów), dlatego często wykorzystywany jest przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Doskonale podtrzymuje opatrunki w miejscach o dużej ruchomości oraz sprawdza w terapii kompresyjnej.

Warto również wspomnieć o bandażu chłodzącym, który łączy w sobie dwie funkcje – kompresję i chłodzenie. Zimny bandaż jest wielokrotnego użytku. Stosowany przy skręceniach, stłuczeniach czy zwichnięciach przynosi ulgę w bólu i zmniejsza obrzęki.

Szeroki wybór bandaży sprawia, że każdy może znaleźć opaskę dopasowaną do dolegliwości i swoich potrzeb.
Kupuj
bezpiecznie

 • Płatność
  kartą lub przelewem
 • Pomoc konsultanta
  pn-pt: 8:00 - 16:00
 • Darmowy transport
  od 150 zł
 • Superszybka wysyłka
  nawet w 24h