Bandaże kohezyjne - medycyna i weterynaria

24 kwietnia 2023

Bandaże kohezyjne 

Bandaże kohezyjne to elastyczne bandaże samoprzylepne, które są stosowane w celu ochrony i stabilizacji uszkodzonej tkanki lub stawu. Opaska kohezyjna jest rewolucyjnym produktem na rynku ze względu na samoprzylepność, bez użycia kleju. W jaki sposób taki efekt jest uzyskiwany? Bandaże kohezyjne produkowane są z włókniny pokrytej kohezją powodującej samoprzylepność, dzięki czemu bandaże szeroko wykorzystywane są w medycynie, weterynarii, ale także jako podstawowy element wyposażenia domowej apteczki. 

 

Bandaż kohezyjny to specjalny rodzaj włóknikowego bandaża elastycznego służącego do stabilizacji stawów, cechującym się tym, że kohezja przywiera sama do siebie. Nie trzeba stosować zapinek, które są elementem wykorzystywanym w bandażach klasycznych.

 

Samoprzylepny bandaż kohezyjny - wysoka odporność

Bandaż elastyczny, kohezyjny pokryty jest substancją kohezyjną bez kleju, dzięki czemu opaska przyczepia się sama do siebie. Tego typu bandaże charakteryzują się bezpieczeństwem dla naszego zdrowia, jak i zdrowia zwierząt. Włóknina, z której stworzony jest bandaż kohezyjny posiada właściwości wentylacyjne, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. Ponadto bandaże kohezyjne odporne są na oddziaływanie potu i wilgoci, przez co opatrunek nie zsuwa się i jest odporny na potencjalne oderwanie. Dzięki tym właściwościom kohezyjna odmiana bandaża wykorzystywana jest także przez sportowców i amatorów sportów wodnych. 

 

 

 

Bandaż kohezyjny - zastosowania:

 

  • Zabezpieczenia stawów po urazie.

  • Tworzenia opatrunków kompresyjnych.

  • Mocowania szyn unieruchamiających.

  • Zabezpieczania opatrunków, które nie posiadają kleju.

  • Podtrzymywanie wszelkich opatrunków nieprzylepnych.

  • Do zastosowania w miejscach trudno dostępnych, np. na ranach oparzeniowych, pooperacyjnych, okolicach stawów, stożkowych.

 

Bandaż kohezyjny weterynaria - korekcja racic

W weterynarii, bandaż kohezyjny jest wykorzystywany w leczeniu ran, a także w celu zwiększenia stabilności kończyn. Jest on szczególnie przydatny w korekcji racic u bydła, które często doświadczają urazów. Na czym polega korekcja? Nieprawidłowa postawa u zwierząt może prowadzić do zranień, chorób stawów, bólu i ograniczenia ruchu dlatego jest to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny mający na celu przywrócenie prawidłowego kształtu racic. Zdarza się, jednak iż podczas korekcji powstaną ubytki, wykryta zostanie rana, wrzód lub inna dolegliwość, która wymaga leczenia z zastosowaniem bandaża kohezyjnego. 

 

 

 

Weterynarze wykorzystują bandaż kohezyjny z uwagi na elastyczność, samoprzylepność i łatwość aplikacji. Opaska jest bardzo trwała i utrzymuje swoje właściwości, nawet przy narażeniu na wilgoć, wodę i kurz. Bandaże kohezyjne przede wszystkim są dla zwierząt wygodne. Zabandażowane łapki są wolne od bólu, uczucia ciągniecia włosów lub futra, ponieważ kohezja do nich nie przywiera. Bandaż kohezyjny weterynaryjny jest szczególnie przydatny w przypadku urazów kończyn u zwierząt, gdzie niezbędna jest stabilizacja uszkodzonego miejsca. Kohezyjna odmiana bandaża może być stosowana u różnych gatunków zwierząt, w tym u psów, kotów, koni, krów i owiec. Weterynarze stosują różne rozmiary i kolory bandaża kohezyjnego, aby lepiej dopasować go do potrzeb pacjenta np. bandaż kohezyjny 5cm, 7,5cm oraz 10cm

 

Bandaże kohezyjne yellowBAND

Bandaże kohezyjne yellowBAND  dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Opaski kohezyjne yellowBAND zapakowane są w foliowe opakowanie, które chronią go przed zabrudzeniem lub zniszczeniem podczas transportu i przechowywania. Niezależnie od tego, który kolor i rozmiar wybierzecie, yellowBAND to niezastąpiony towarzysz letnich wycieczek, domowych apteczek, a także niezwykle skuteczny produkt w weterynarii.

Sprawdź kategorię - bandaże

 

Wiedza w pigułce:

Co to jest bandaż kohezyjny?

Bandaż kohezyjny to elastyczny bandaż samoprzylepny, który składa się z kohezyjnej warstwy umożliwiającej przyleganie do siebie, bez potrzeby stosowania kleju, jednocześnie zapewniając stabilizację i ochronę.  

Czy bandaż kohezyjny jest wielorazowy?

Bandaż kohezyjny nie jest wielorazowy i należy stosować go tylko raz. Po użyciu należy go usunąć i wyrzucić. Nie powinno się ponownie używać bandażu kohezyjnego ze względu na ryzyko infekcji i utraty elastyczności.

Ile kosztuje bandaż kohezyjny?

Koszt bandażu kohezyjnego może się różnić w zależności od producenta, rodzaju i długości. Ceny bandaża kohezyjnego zaczynają się od kilku złotych, a kończą na kilkunastu złotych, w zależności od marki i rozmiaru.

 

 

 

Weryfikacja
Zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2022 roku o wyrobach medycznych informujemy, że produkt, który chcesz obejrzeć jest wyrobem medycznym przeznaczonym dla profesjonalistów, oferowanym przez YELLOWSPORT sp. z o. o. z siedzibą w Katowicach
Potwierdź, że wykonujesz zawód medyczny Prosimy o zaznaczenie jednego z poniższych pól