Ból pleców u osób aktywnych fizycznie

 

Zwykle myśląc o bólu pleców mamy obraz osoby prowadzącej siedzący tryb życia, niewiele ruszającej się nie tylko w pracy, ale również po pracy. Statystycznie jednak ból dolnego odcinka pleców (LBP), to przypadłość, która równie często dotyka osoby aktywne fizycznie.

 

Co może oznaczać ból pleców?

 

Ból pleców nie jest chorobą samą w sobie, tylko objawem. Choć przyjęło się mówić o dolegliwościach bólowych tego fragmentu ciała jako o „bólu krzyża”, poważne urazy kręgosłupa nie są najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych. Pozytywną wiadomością jest fakt, że najczęściej ból pleców nie wynika z poważnych kontuzji, tylko z naciągnięcia mięśni, więzadeł, ścięgien lub ogólnie z uszkodzenia tkanek miękkich. Jednakże w niektórych przypadkach ból pleców jako symptom może  oznaczać poważniejsze dolegliwości, dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii warto skonsultować się z profesjonalistą, który oceni, jaka jego zdaniem jest przyczyna i opracuje sposób postępowania.

 

Leczenie i fizjoterapia

 

Ze względu na różnorodność przyczyn, trudno określić jednoznaczny protokół postępowania w przypadku pojawienia LBP u osób aktywnych fizycznie.

 

  • Najpopularniejszą metodą fizjoterapii (najczęściej też wybieraną przez pacjentów) jest masaż. Badania naukowe dowodzą, że jest skuteczny jeśli przyczyną dolegliwości są nieprawidłowości tkanek miękkich.
  • Nieprawidłowości stawowe zwykle opracowywane są terapią manualną. Warto poświęcić czas na poprawę wzorców ruchowych i stabilizację centralną, aby nie przeciążać mięśni grzbietu w sytuacjach, w których funkcję stabilizującą sylwetkę powinny pełnić inne grupy mięśni.
  • Podczas ćwiczeń powinno się również zwrócić uwagę na elastyczność mięśni i poprawić balans między siłą, a gibkością ciała.
  • Można stosować zabiegi z zakresu fizykoterapii: terapię ultradźwiękami, laser, magnetoterapię.
  • W zależności od przyczyny i stadium dolegliwości zalecane są terapia zimnem lub ciepłem. Zimno stosowane jest w przypadku stanów zapalnych, ciepło jeśli ból ma charakter przewlekły. Wygodną formą termoterapii, którą można stosować samodzielnie w domu są kompresy ciepło- zimno
  • Często stosowana farmakoterapia może przynosić efekt przeciwbólowy, jednak nie rozwiązuje przyczyny występowania dolegliwości, dlatego nie powinna być stosowana jako jedyny rodzaj terapii.

 

Kiedy można wrócić do ćwiczeń?

 

Dla osób aktywnych fizycznie najważniejszym pytaniem jest, ile trwa leczenie i kiedy będą mogły wrócić do treningów. Decyzję w tej kwestii musi podjąć fizjoterapeuta lub lekarz z którymi współpracujemy. Nie warto wracać na własną rękę na salę treningową  i niweczyć osiągnięte już efekty leczenia.

 

Choć zwykle LBP nie jest wynikiem poważnych nieprawidłowości organizmu, zawsze powinien być konsultowany  z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że jest to efekt przeciążenia, czy nieergonomicznej pozycji, a nie poważniejszy problem.

 

Zobacz w sklepie: kompresy ciepło-zimno

 

Bibliografia:

  1. Treatment Options for Low Back Pain in Athletes - Ryan C. Petering, Charles Webb; Sports Health. 2011 Nov; 3(6): 550–555.
  2. Back pain in elite sports: A cross-sectional study on 1114 athletes - Daniela Fett,#* Katharina Trompeter,#* and Petra Platen; PLoS One. 2017; 12(6):
  3. Znaczenie elastyczności wybranych mięśni w czynnościach funkcjonalnych u pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego – Mariusz Janusz, Edyta Mikołajczyk, Tomasz Ridan, Grzegorz Gargas; 2013