Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego

Dolegliwości bólowe kręgosłupa to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Niemal każdy człowiek doświadczył w swoim życiu epizodu bólu kręgosłupa. Nawracające dolegliwości bólowe prowadzą do obniżenia jakości życia, powodują ograniczenia w życiu społecznym oraz zawodowym.

 

Większość osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa w odcinku lędźwiowym kwalifikuje się do leczenia zachowawczego, jedynie niewielki odsetek wymaga operacji. Do najczęściej stosowanych metod walki z bólem odcinka L kręgosłupa należą: kinezyterapia, fizykoterapia, masaż, edukacja oraz farmakoterapia. Prawidłowe leczenie powinno być wielospecjalistyczne, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji pacjenta, ponieważ bez wprowadzenia zmian w stylu życia, ergonomii etc. pozostałe działania będą przynosiły jedynie krótkotrwały efekt.

 

Przestrzeganie zasad ergonomii pracy i wypoczynku w codziennym funkcjonowaniu nie wymaga specjalnego wysiłku. Wyrobienie sobie prawidłowych nawyków to doskonała inwestycja w swoje zdrowie na lata. Najważniejsze jest, aby zadbać o właściwą pozycję podczas pracy zawodowej, prac domowych oraz co bardzo istotne, a często pomijane podczas odpoczynku.  

 

W zależności od przyczyny dolegliwości bólowe mogą pojawić się nagle lub też nasilać się w czasie. W przypadku dolegliwości ostrych interwencja nastawiona jest na uśmierzenie bólu. Dopiero po osiągnięciu satysfakcjonującego efektu analgetycznego przechodzi się do dalszego planowania terapii. Zwykle stosuje się w tym celu manualne odciążenie struktur, wspomagając się fizykoterapią oraz farmakoterapią. Po zmniejszeniu dolegliwości bólowych można przejść do pracy nad zwiększeniem mobilności stawów o ograniczonych zakresach ruchu oraz poprawą stabilności tych, które tego wymagają.

 

Najważniejsze w przypadku dolegliwości bólowych w dolnej części  pleców jest zdiagnozowanie ich przyczyny. Przyzwyczailiśmy się mówić o dyskopatii jako przyczynie bólu tamtych okolic, a nie zawsze tak jest. Ból w odcinku lędźwiowym może wynikać zarówno z przeciążenia struktur kostnych, jak i mięśni. Doświadczony fizjoterapeuta bez problemu rozpozna przyczynę dolegliwości, dobierze odpowiednie postępowanie terapeutyczne, a w razie potrzeby skieruje do lekarza.

 

Warto pamiętać również o tym, że ostre dolegliwości bólowe zwykle mijają samoistnie, co nie oznacza, że została wyleczona ich przyczyna. Nawet jeśli przestało się odczuwać ból, warto odwiedzić gabinet fizjoterapeuty, aby sprawdzić co mogło być jego przyczyną oraz co robić, aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.

 

Mitem jest, że na dolegliwości bólowe kręgosłupa najlepszy jest bezruch. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą wyrównać napięcie mięśni (wzmocnić osłabione, rozluźnić nadmiernie napięte) oraz poprawią odżywienie krążków międzykręgowych. Ćwiczenia mogą również zwiększać świadomość swojego ciała, dzięki czemu łatwiej jest dbać o prawidłową sylwetkę na co dzień.

 

Często stosowaną metodą na walkę z bólem jest również kinesiotaping. Oklejenie taśmą kinezjologiczną pozwala nie tylko wzmocnić efekt pracy terapeuty, jest również bodźcem do dbania o prawidłową sylwetkę między wizytami w gabinecie. Samodzielne oklejenie pleców jest niemożliwe, ale po przeszkoleniu można poprosić o to drugą osobę. Dzięki temu nawet w sytuacji, w której nie ma możliwości skorzystania z usług fizjoterapeuty, można  zwiększyć swój komfort funkcjonowania, niekoniecznie sięgając po kolejne opakowanie leków przeciwbólowych.

 

W gabinecie fizjoterapeuta poza pracą manualną może zaproponować fizykoterapię, czyli działania z wykorzystaniem bodźców fizykalnych (mechanicznych, termicznych czy elektrycznych). Osobom z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa często proponowane są zabiegi z wykorzystaniem prądu, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Wielu pacjentów korzysta również z masaży oraz suchego igłowania. Wszystkie te działania mają na celu zmniejszenie bólu i poprawę funkcjonowania, jednak bez udziału pacjenta w procesie terapeutycznym będą nieskuteczne. Nawet najlepiej dobrany program zabiegów nie pomoże, jeśli po wyjściu z gabinetu wrócimy do swoich starych, niepoprawnych nawyków.