Dyskopatia - problem współczesności

4 września 2023

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (nazywanego potocznie dyskiem), czyli elementu, który jest elastyczny i odseparowuje od siebie kręgi kręgosłupa.  Dyski umożliwiają zginanie, prostowanie, ruchy boczne i obrotowe kręgosłupa, a jednocześnie amortyzują wstrząsy i zapobiegają ocieraniu się kręgów o siebie. 

Schorzenie dyskopatii zazwyczaj jest procesem rozłożonym w czasie, przechodzi przez pewne stadia i może zależnie od etapu wywoływać określone dolegliwości. Krążki międzykręgowe wykonują rolę głównego amortyzatora znajdującego się w środku tzw. Pierścienia włóknistego, który nadaje krążkom określony, owalny kształt. Dyski, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym są elementami najbardziej ruchomymi, a także najbardziej narażonymi na duże przeciążenia, są też ofiarą najczęstszych uszkodzeń.

Schorzenia kręgosłupa, uważane za chorobę cywilizacyjną, związane ze współczesnym trybem życia są najbardziej popularnym czynnikiem wywołującym dyskomfort i ból. Na te dolegliwości cierpi coraz to więcej młodych osób, którem.in. prowadzą siedzący, nieaktywny tryb życia.

Przyczyny dyskopatii

Prozaiczną przyczyną zwiększającego się odsetka populacji cierpiącej na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa jest wydłużająca się długość życia. To zjawisko jest całkowicie nowe, ponieważ jeszcze na początku XX wieku tylko nieliczni dożywali wieku, w którym ich kręgosłup ulegał degradacji wywołującej dyskomfort bólowy.

Kolejną kwestią jest współczesny tryb życia. Zamiast chodzić - jeździmy, pracę coraz częściej wykonujemy w pozycji siedzącej, często wymuszonej, a wracając do domu odpoczywamy w fotelu przed telewizorem, komputerem lub konsolą do gier. Owy brak ruchu powoduje, że przyjmujemy długotrwale nieprawidłową postawę ciała. Zaburzamy w ten sposób odżywiane krążków międzykręgowych, które są wrażliwe na deficyt tlenu. powodującą obciążenie kręgosłupa i w skutek czego następuje jego zużycie. Zaburzamy w ten sposób odżywiane krążków międzykręgowych, które są wrażliwe na deficyt tlenu.

Uważaj na niewłaściwe wzorce ruchowe i duże obciążenia!

Schorzenia kręgosłupa pojawiają się nie tylko u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Warto także zwrócić uwagę na nieprawidłowe wzorce ruchowe przy ćwiczeniach i pracy fizycznej. Pamiętaj, że duża skala obciążenia kręgosłupa podczas np. Podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów może nie tylko doprowadzić do stopniowego niszczenia struktury pierścienia włóknistego i związanych z nim zaburzeń, ale także do trwałego urazu kręgosłupa.

Zadbaj o zdrowie psychiczne

Eksperci zauważają także negatywny wpływ przewlekłego stresu, wynikającego z tempa współczesnego życia oraz długotrwałej pracy. Stres powoduje nadmierne napięcie mięśni, co też przyczynia się do wystąpienia bólów kręgosłupa i jego przeciążenia. Stres i wszechobecna presja czasu negatywnie wpływają na nasze zdrowie, także na nasz kręgosłup!

Leczenie dyskopatii

Procesu degeneracji kręgosłupa nie da się cofnąć, natomiast można go zatrzymać. Jeśli odczuwane są powtarzające się dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz bóle promieniujące do kończyn pierwszym krokiem powinna być konsultacja z ortopedą lub neurochirurgiem i wykonanie badania diagnostycznego/obrazowego:

  • RTG kręgosłupa
  • Tomografię komputerową kręgosłupa
  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Od tych wyników badań zależeć będzie dalsze leczenie. U większości osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa wystarczające jest leczenie zachowawcze takie jak: fizjoterapia, wyeliminowanie czynników ryzyka, regularny wysiłek fizyczny lub zrzucenie wagi. Tylko ok. 20 procent pacjentów z dolegliwościami bólowymi kwalifikuje się do operacji.

Fizjoterapia i rehabilitacja w leczeniu bólu kręgosłupa

Podstawową metodą leczenie dyskopatii pozostaje fizjoterapia. Leczenie poprzez ruch, rozciąganie, masaż powięziowy, rozluźnianie oraz wzmocnienie mięśni powodują często poprawę stanu pacjenta i powrót do sprawności. Natomiast w nowoczesnej terapii manualnej nie ma jednego schematu. Leczenie dostosowane jest do indywidualnego pacjenta. Stosowane są zabiegi i ćwiczenia wzmacniające mięśnie, likwidujące przykurcze mięśniowe oraz zwiększające ruchomość stawów. Fizjoterapeutyczne sesje treningowe oraz pakiety ćwiczeń, które zleca fizjoterapeuta do wykonywania w domu są nieodzownym elementem poprawy funkcjonalności i sprawności kręgosłupa.

Wiele fizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych ćwiczeń wykonasz z produktami yellowSPORT. Produkty takie jak: piłki masujące, rollery, maty treningowe, piłki rehabilitacyjne, power bandy, maty do akupresury, poduszki sensomotoryczne oraz półkule sensomotoryczne pozwolą wykonać ćwiczenia rehabilitacyjnych, a także wzmacniające strukturę mięśniową i mobilność stawów.

Weryfikacja
Zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2022 roku o wyrobach medycznych informujemy, że produkt, który chcesz obejrzeć jest wyrobem medycznym przeznaczonym dla profesjonalistów, oferowanym przez YELLOWSPORT sp. z o. o. z siedzibą w Katowicach
Potwierdź, że wykonujesz zawód medyczny Prosimy o zaznaczenie jednego z poniższych pól