Orteza stawu kolanowego jak dobrać?

 

Zastosowanie ortez jest obecnie jednym ze skuteczniejszych i powszechniejszych sposobów na rehabilitację oraz usztywnienie stawów. Ze względu na częste urazy olbrzymim zainteresowaniem cieszą się ortezy stawów kolanowych. Jak wybrać odpowiedni rodzaj ortezy, aby faktycznie przysłużyła się ona naszemu zdrowiu i odciążyła staw?

 

Jak wybrać ortezę stawu kolanowego?

 

Wybór konkretnej ortezy zależeć będzie przede wszystkim od naszego stanu zdrowia, stopnia rekonwalescencji lub też rodzaju samego urazu. Zastanawiając się jak wybrać ortezę stawu kolanowego powinniśmy poznać jej rodzaje. W przypadku urazów operacyjnych stosowane są ortezy pooperacyjne (jednoszynowe lub dwuszynowe). Ortezy tego typu stosuje się w trzech przypadkach. Pierwszy to czas tuż po wypadku – orteza służy do usztywnienia kolana. Druga sytuacja to okres pooperacyjny, np. po rekonstrukcji. Ortezy pooperacyjne użytkowane są również w czasie rehabilitacji. Drugim rodzajem ortezy są stabilizatory sportowe i elastyczne. Zazwyczaj pacjenci stosują je bez wiedzy lekarza. Warto przedyskutować ich stosowanie ze specjalistą, gdyż może okazać się, że ten rodzaj kompresji nie jest potrzebny.

 

Jak wybrać dobrą ortezę?

 

Poza dopasowaniem ortezy do rodzaju kontuzji ważna jest jej budowa. Materiał dominujący powinien być elastyczny oraz doskonale przepuszczać powietrze, aby skóra pod nim mogła oddychać. Dodatkowo materiały są również dobierane w taki sposób, aby bez problemów utrzymywać stałą temperaturę, nie powodując przegrzania. Zastosowanie pasów obwodowych pozwala na utrzymanie ortezy w jednej pozycji, nawet wtedy, kiedy pacjent się porusza. Również profilowanie ortezy zwiększa komfort – warto mieć to na uwadze.

 

Orteza stawu kolanowego jak długo nosić

 

Orteza stawu kolanowego jest urządzeniem wspomagającym proces rehabilitacji i rekonwalescencji. O tym, jak długo nosić decyduje lekarz we współpracy z fizjoterapeutą. Niewskazane jest szybsze rezygnowanie z jej noszenia – może to skutkować kolejnymi urazami.

 

Orteza stawu skokowego jak zakładać

 

Zdecydowana większość ortez stawu kolanowego posiada na tyle prostą budowę, że możliwe jest ich wkładanie bez pomocy drugiej osoby. Zastosowanie elastycznych materiałów oraz rzepów pozwala na lepsze dopasowanie urządzenia do anatomii naszego ciała.