Pulsoksymetr jako wyposażenie domowej apteczki

 

Pulsoksymetr napalcowy to małe, niepozorne i proste w obsłudze urządzenie elektroniczne. W nieinwazyjny sposób wykonuje pomiar wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji, oraz mierzy częstotliwość pracy serca, czyli puls. Pulsoksymetr wykorzystuje swoiste czujniki i algorytmy, obliczając procentowe stężenie wysycenia hemoglobiny tlenem. Główna zasada działania pulsoksymetru opiera się na prawie Beer-Lamberta, czyli prawu, które określa stężenie substancji rozpuszczonej (oksyhemoglobiny) w rozpuszczalniku (hemoglobinie) i może być określane przez absorpcje światła. Na podstawie przenikania światła przez hemoglobinę uzyskujemy informację, ile tlenu znajduje się w krwince. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż hemoglobina utlenowana i odtlenowana ma inną barwę.

 

1. Emitowanie światła podczerwonego 2. Odbiornik światła podczerwonego

 


Na rynku można spotkać bardzo dużą ilość modeli. Jak wybrać odpowiedni dla siebie? Czym tak naprawdę się różnią?

 


Wyróżniamy dwa rodzaje pulsoksymetrów:

 

  • Pulsoskymetr stacjonarny, który możemy spotkać przede wszystkim w szpitalach oraz placówkach medycznych. Posiada on więcej funkcji niż pulsoksymetr napalcowy, takich jak pomiar ciśnienia czy oddechu. Jest to ważne w przypadku osób poważnie chorych.
  • Pulsoksymetr napalcowy jest idealny do użytku domowego. Jego główna funkcja to pomiar saturacji oraz pulsu. Urządzenie chętnie wykorzystywane jest przez sportowców, a także przez osoby przewlekle chorujące na dolegliwości ze strony dróg oddechowych czy układu krążenia.

 

Sposób użycia jest bardzo prosty – wystarczy włożyć czubek palca do urządzenia, a wynik otrzymujemy już po kilku sekundach. U zdrowych osób norma wysycenia krwi tlenem wynosi od 95 do 98%. U osób po 70. roku życia za normę uznaje się wynik pomiędzy 94 a 98%. Należy zgłosić się do szpitala, kiedy poziom natlenienia spada wraz z upływem czasu i osiąga poziom 92 proc. lub mniej.

 

Na prawidłowy pomiar ma wpływ wiele czynników m.in.:

 

  1. Właściwe założenie urządzenia
  2. Brak obecności światła fluorescencyjnego, które podnosi wynik pomiaru
  3. Palec powinien być odsłonięty i osuszony

 

Warto wiedzieć, że nie u wszystkich osób można dokonać pomiarów tym samym czujnikiem. Osoby wyjątkowo szczupłe lub otyłe, a także dzieci (tu zaleca się stosowanie specjalnych urządzeń i czujników, takich jak pulsoksymetry pediatryczne, pulsoksymetr dla niemowląt) mogą otrzymać nieprawidłowy pomiar.

 

Pulsoksymetr nie jest urządzeniem, które można znaleźć w większości domowych apteczek, jednak coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Na rynku jest bardzo dużo modeli, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Niektóre urządzenia oprócz pomiaru saturacji i pulsu posiadają także dodatkowe funkcje. Mogą mierzyć temperaturę ciała, ciśnienie krwi, a nawet łączyć się z telefonem poprzez bluetooth.

 

Urządzenie będzie pomocne dla osób, które przechodzą COVID-19 lub podejrzewa się, że mogą być zakażone. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli poziom wysycenia krwi tlenem ma prawidłowy wynik, musimy zwracać uwagę na swoje samopoczucie oraz wysokość temperatury. Gorączka to jeden z głównych objawów koronawirusa, dlatego musimy mieć pewność, że termometr, którym się posługujemy, da nam prawidłowy pomiar. W aptece znajdziemy klasyczne termometry lekarskie, termometry elektroniczne oraz bezdotykowe na podczerwień. Termometry bezdotykowe to w tych czasach najbezpieczniejsza i najszybsza metoda pomiaru temperatury.

 

O czym należy pamiętać, aby pomiar był wykonany prawidłowo?

 

Nie każdy termometr bezdotykowy ma rekomendowane jedno i to samo miejsce pomiaru, dlatego przed zmierzeniem temperatury, przeczytajmy instrukcję obsługi, która da nam dokładny obraz tego, jak prawidłowo go użytkować. Ponadto należy zachować kilka zasad:

 

  • pomiaru nie można dokonywać bezpośrednio po posiłku, kąpieli, wysiłku fizycznym, w stanie napięcia nerwowego, płaczu czy po wypaleniu papierosa.
  • ważna jest również minimalna odległość między soczewką termometru a powierzchnią skóry
  • sprzętu nie powinniśmy przechowywać w łazience
  • co jakiś czas warto przetrzeć szkiełko osłaniające soczewkę, gdyż zabrudzone najczęściej jest powodem błędnych pomiarów. 

 

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego dbajmy o siebie!

 

Zobacz w sklepie: pulsoksymetr napalcowy z funkcją Bluetooth BERRY BM1000Ctermometr bezdotykowy Yuwell YT-2