Suche igłowanie, a akupunktura

9 marca 2020

   Jeszcze 10 lat temu wbijanie igieł w ciało kojarzyło się wyłącznie z zastrzykami albo z akupunkturą. Obecnie coraz częściej spotykanym terminem jest suche igłowanie (dry needling). 

Akupunktura

  Współczesna akupunktura wywodzi się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM).  Podstawą jej stosowania jest znajomość meridianów, czyli kanałów energetycznych. Nakłucie określonego miejsca wywołuje reakcję określonego obszaru organizmu. Działanie akupunktury polega na uregulowaniu krążenia energii w ciele, co może nastąpić tylko w wyniku precyzyjnego wkłucia we właściwy punkt lub punkty. Punkty akupunkturowe dzielą się na kilka rodzajów i jedynie wiedza oraz  doświadczenie terapeuty gwarantują efekt zastosowanej terapii. Skuteczność zabiegów to temat wielu opracowań naukowych, trudno jednak znaleźć w literaturze jednoznaczne określenie czy zabiegi te są skuteczne, czy też nie. Przeciwnicy metody opierają swoje tezy na stwierdzeniu, że skuteczność akupunktury związana jest z efektem placebo i nie można uznać jej za element procesu leczniczego. Zwolennicy starają się udowodnić skuteczność zabiegów, np. poprzez badanie reakcji odpowiednich obszarów mózgu na nakłucie punktów akupunkturowych. Nie jest prawdą, że akupunktura pozwala wyleczyć każde schorzenie, ale może być dobrym uzupełnieniem procesu leczniczego.

Suche igłowanie 

   Suche igłowanie na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do akupunktury-terapeuta wbija w ciało cienką igłę. Metodyka zabiegu i wybór miejsca wkłucia są jednak zupełnie inne. Miejsca wkłucia igieł w zabiegach suchego igłowania wybierane są poprzez badanie palpacyjne i mają związek z mięśniowo-powięziowymi punktami spustowymi (trigger points). Terapeuta po przeprowadzeniu diagnostyki różnicowej, palcami znajduje punkt spustowy, a następnie go nakłuwa. W przeciwieństwie do akupunktury, która ma w założeniu leczyć całe ciało, suche igłowanie jest ograniczone do narządu ruchu. To ograniczenie powoduje, że o wiele łatwiej jest wytłumaczyć i udowodnić mechanizmy działania zabiegu.

Głównym efektem suchego igłowania jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Dezaktywacja punktów spustowych powoduje, że mięsień jest lepiej dotleniony, odżywiony i zaczyna funkcjonować w optymalnych warunkach. Efekty zabiegu bywają natychmiastowe i pacjent odczuwa je jeszcze w gabinecie. Czasem na uzyskanie ostatecznego rezultatu potrzeba kilku dni, ponieważ pierwszą reakcją może być bolesność miejsca po zabiegu, a nawet niewielkie wylewy podskórne. Warto o tym pamiętać umawiając termin zabiegu, zwłaszcza jeśli jest się osobą aktywną fizycznie, aby te niedogodności nie kolidowały z planem treningowym.

Bezpieczeństwo zabiegów z wykorzystaniem igieł 

   Zarówno akupunktura, jak i suche igłowanie związane jest z wkłuciem igły w ciało. Warto zwrócić uwagę na eliminację związanych z tym niebezpieczeństw. Zabiegi powinny być wykonywane sterylnymi, jednorazowymi igłami, terapeuta przed wkłuciem musi zdezynfekować miejsce na ciele, w którym będzie je wykonywał, oraz wykonywać je w jednorazowych rękawicach medycznych. Mimo że w akupunkturze oraz suchym igłowaniu stosuje się igły tak cienkie, że zwykle nie widać nawet śladów ukłucia, oraz nie ma widocznych śladów krwi, to ciągłość skóry zostaje naruszona. Zachowanie odpowiednich procedur i standardów jest niezbędne i jeśli cokolwiek wzbudza Wasz brak zaufania lepiej zrezygnować z zabiegu w takim miejscu.

 

Zobacz w sklepie: Produkty i akcesoria do suchego igłowania

 

Weryfikacja
Zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2022 roku o wyrobach medycznych informujemy, że produkt, który chcesz obejrzeć jest wyrobem medycznym przeznaczonym dla profesjonalistów, oferowanym przez YELLOWSPORT sp. z o. o. z siedzibą w Katowicach
Potwierdź, że wykonujesz zawód medyczny Prosimy o zaznaczenie jednego z poniższych pól