Zimny bandaż - chłodzenie i kompresja w jednym

 

Większe lub mniejsze urazy zdarzają się każdemu. Szczególnie narażona na nie jest grupa osób aktywnych fizycznie. Stłuczenia i skręcenia to jedne z najczęstszych kontuzji, które mogą nas zaskoczyć podczas aktywności sportowej. W takich sytuacjach w popłochu poszukujemy bandaża, lodu, ściereczki, woreczka - czegokolwiek, co mogłoby posłużyć do zabezpieczenia i ochłodzenia miejsca urazu.

 

W pierwszych chwilach od wystąpienia kontuzji stosuje się zasadę PRICE:

 

P – Protection. Zabezpieczenie miejsca urazu przed ponownym uszkodzeniem

R – Rest. Odpoczynek zapewnia tkankom możliwość regeneracji. Ważne, aby nie mylić odpoczynku z całkowitym bezruchem, który zalecany jest tylko w nielicznych urazach.

I – Ice. Zimno jest powszechnie stosowane po urazach, ze względu na swoje właściwości zabezpieczające przed rozwijaniem się stanu zapalnego, obrzęku oraz zmniejszanie odczuwanego bólu.

C – Compression. Kompresja w miejscu urazu zapobiega powstawaniu obrzęku, przyspiesza czas regeneracji i zmniejsza stan zapalny.

E – Elevation. Uniesienie uszkodzonej części ciała powyżej poziomu serca (jeśli jest to możliwe) zmniejsza obrzęk poprzez ułatwienie odpływu krwi i chłonki.

 

Na rynku istnieje wiele produktów, które pomagają w zastosowaniu zasady PRICE w niemal każdych warunkach (bandaże elastyczne, kohezyjne, kompresy ciepło/zimno, worki na lód itd.). Nie zawsze jednak mamy możliwość przechowywania tylu produktów medycznych, dlatego bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zimny bandaż.

 

Zimny bandaż pozwala na jednoczesne stosowanie zimna i kompresji. Zasada działania jest bardzo prosta - nasączony płynem bandaż przykładamy do skóry, a uwalniana substancja powoduje natychmiastowy efekt chłodzenia. Bandaża nie trzeba przechowywać w lodówce ani schładzać przed użyciem. Efekt chłodzenia trwa 10-15 minut, a obniżona temperatura skóry utrzymuje się około 2 godzin.

 

Kiedy bandaż nie będzie odgrywał już swojej roli chłodzącej, można go pozostawić w miejscu uszkodzenia jako opatrunek kompresyjny i zabezpieczający miejsce urazu.

 

Jeśli zależy Ci na szybkim, bezpiecznym i skutecznym zabezpieczeniu oraz ochłodzeniu miejsca urazu, zimny bandaż to obowiązkowa pozycja w Twojej apteczce!

 

Zobacz w sklepie: zimny bandaż