Suche igłowanie


Suche igłowanie bardzo często mylone jest z klasyczną akupunkturą – oba zabiegi łączy wyłącznie zastosowanie specjalistycznych igieł. O ile w przypadku akupunktury chodzi o poprawienie przepływu energii w kanałach energetycznych, o tyle suche igłowanie to lokalizacja mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, wbicie igły i wywołaniu reakcji drżeniowej.

Skąd bierze się ból?


Mięśniowo-powięzowe punkty spustowe (MPPS) do niedawna były bardzo często pomijane w poszukiwaniu przyczyn bólowych. Dzisiaj wiemy, że są one jedną z najpowszechniejszych przyczyn bólu w układzie mięśniowo-szkieletowym. Ignorowanie bólu tego typu może prowadzić do zmniejszenia ruchliwości danych partii ciała. MPPS to nic innego jak nadwrażliwe miejsca, które w przypadku nacisku reagują bólem. Pojawiają się one zazwyczaj w mięśniach nadmiernie narażonych na przeciążenia. Co sprzyja powstawaniu MPPS? Zwyrodnienia stawów, nieprawidłowe odżywianie, duży stres, przeciążenia mięśni, schorzenia narządów wewnętrznych. Suche igłowanie jest jedną ze skuteczniejszych metod na walkę z tego rodzaju bólem. Zabiegi powinny być wykonywane pod okiem specjalisty.

Suche igłowanie


Jak działa suche igłowanie? Proces ten polega na poszukiwaniu wrażliwych zakończeń nerwowych znajdujących się w punktach spustowych. Ich podrażnienie wywołuje impuls, który przechodzi przez rdzeń kręgowy, dochodzi do mięśni i wywołuje bezwarunkowy skurcz mięśniowy. Skurcz ten z kolei powoduje rozluźnienie mięśni i stopniowe zmniejszanie dolegliwości bólowych. Suche igłowanie jest terapią stosowaną od dawna, w Polsce zdobywa coraz większe grono miłośników. Suche igłowanie jest procedurą bezpieczną, chociaż istnieją przeciwwskazania. Są nimi owrzodzenia, osteoporoza, infekcje, uszkodzenia skóry, żylaki, gorączka.
Czy suche igłowanie jest zabiegiem bolesnym? Wszystko zależy od naszego progu bólu. Dodatkowo po samym zabiegu możliwe jest pojawienie się nadwrażliwości czy niewielkich siniaków, które utrzymują się kilka dni.

Jak wyglądają igły do suchego igłowania?


Suche igłowanie przeprowadzane jest za pomocą niewielkich igieł, zazwyczaj o grubości 150-300 mikrometrów i długości od 15 do 50 mm. Zazwyczaj igły sprzedawane są w zestawach i pakowane osobno, dla zachowania większej sterylności. Najlepsze igły do tego zabiegu na rynku są trzykrotnie ostrzone, aby zabiegi były mniej bolesne. Obecnie uważa się, że w przypadku MPPS suche igłowanie jest najskuteczniejszym zabiegiem. Suche igłowanie jako zabieg polecane jest osobom dorosłym.

Suche igłowanie sklep internetowy


Gdzie znajdziemy produkty umożliwiające suche igłowanie? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert sklepów internetowych. Igły niezbędne do suchego igłowania znajdziemy w ofercie sklepów sportowych czy związanych z fizjoterapią.