TAPING


Taping – jedna z najskuteczniejszych metod walki z kontuzjami


Taping, nazywany również plastrowaniem, jest obecnie jedną z najciekawszych i najczęściej użytkowanych metod na poprawę zdrowia. Taping stosowany jest przede wszystkim w przypadku urazów powstałych na skutek uprawiania sportów. Nazwa „plastrowanie” nie jest przypadkowa – na bolące mięśnie i stawy przyklejane są bowiem specjalne plastry i taśmy o różnorodnym działaniu. Czy metoda ta sprawdzi się w walce z bólem?

Jak działa taping?


Taping to nic innego jak stosowanie odpowiedniej długości taśm i plastrów, których zadaniem jest łagodzenie obrzęków, przyspieszanie gojenia ran, korekcja wad postawy, stabilizacja kończyn. Plastry do tapingu i taśmy do tapingu nie posiadają żadnego dodatku chemicznego poza klejem, który uaktywnia się w kontakcie z ciepłem naszego ciała. Plastry i taśmy do tapingu są wodoodporne i jednocześnie doskonale przepuszczają powietrze, aby skóra była stale wentylowana. Grubość plastra jest praktycznie taka sama jak nasza skóra. Plastry do tapingu dzielone są na elastycznie i nieelastyczne. Taśmy do tapingu noszone są przez pacjenta przez ok. 4-5 dni, później należy je delikatnie ściągnąć, najlepiej po ciepłej kąpieli, kiedy nasza skóra jest bardziej elastyczna.

Kiedy wskazany jest taping?


Wykonanie tapingu wskazane jest przy bólu kręgosłupa, barków, kolan, w przypadku uszkodzenia ścięgna Achillesa, przy problemach ze stawami czy uszkodzeniu mięśni. Plastry do tapingu powinny być kupowane w pewnych źródłach i naklejane przez osoby doświadczone, najlepiej przez fizjoterapeutę.

Taśmy do tapingu


Taśmy do tapingu elastyczne stosowane są przede wszystkim w przypadkach chęci łagodzenia dolegliwości bólowych, usuwania obrzęku, poprawienia pracy mięśni. Działanie plastra polega na stabilizowaniu czy też korygowaniu konkretnych ruchów mięśni stawów. W razie potrzeby plastry do tapingu mogą również powodować unieruchomienie konkretnych stawów, co sprzyja ich szybszej regeneracji. Zastosowanie taśmy do tapingu niebagatelnie wpływa również na poprawienie ukrwienia. Taśmy do tapingu mogą również pełnić funkcję masującą poprzez nasz ruch. Taśmy do tapingu stosowane są również, kiedy określony ruch sprawia nam problem.

Plastry do tapingu


Plastry do tapingu nieelastyczne pełnią funkcję bardziej stabilizującą – ograniczają one ruchomość stawów, odciążają konkretne mięśnie. Warto wiedzieć, że plastry do tapingu rozciągają się jedynie o 40% swojej pierwotnej długości.