Ćwiczenia z akcesoriami fitness - część 1

Nic tak nie nastraja do działania, jak postanowienia. Nowy Rok to najlepsza motywacja do podejmowania wyzwań!

 

Jednym z najczęściej stawianych sobie postanowień noworocznych jest zdrowszy tryb życia. Styczeń to doskonały moment, aby plany zamienić w czyny i ruszyć do działania. Domowy trening - od tego warto zacząć swoją przygodę ze sportem. A jeśli dodamy do niego akcesoria fitness, mamy gwarantowany efektywny i wymagający trening całego ciała. 

 

Przygotowaliśmy dla Was przykładowe ćwiczenia, które wykonywane regularnie, pomogą Wam wzmocnić mięśnie, poprawić koordynacje oraz uwolnią dużą dawkę endorfin.

Zaczynamy!

 

Ćwiczenia z gumą oporową yellowLOOP band

 

W zależności od poziomu zaawansowania wybierz gumę o oporze dopasowanym do swoich potrzeb:

 

 

Guma podczas wykonywania ćwiczeń będzie stawiała progresywny opór tzn. że im mocniej będzie naciągnięta, tym większej siły należy użyć, aby się jej przeciwstawić.

 

Przysiady

Umieść taśmę nad kolanami, stopy ustaw na szerokość barków. Nie odrywając stóp od podłoża, cofnij biodra w taki sposób, jakbyś miał usiąść na krześle. Pamiętaj, aby nie skręcać kolan do środka, tylko pokonywać nimi opór stawiany przez taśmę. Zatrzymaj się w tej pozycji na sekundę, zepnij pośladki, a następnie wróć do pionu. Przysiad powtórz 15 - 20 razy.

 

 

Rozstaw nogi szerzej niż barki, palce stóp skieruj przed siebie. Taśma powinna znajdować się nad kostkami. Ugnij kolana i cofnij biodra, tak jak do przysiadu, a następnie odstaw lewą stopę w bok. Teraz przesuń prawą w stronę lewej, pamiętając o ciągłym napięciu taśmy. Wykonaj po 10 powtórzeń na każdą ze stron.

 

 

Unoszenie bioder

 

Połóż się na plecach, gumę umieść nad kolanami. Zegnij nogi w kolanach, podeszwy stóp skieruj ku sobie. Unieś miednicę do góry, tak aby znalazła się w jednej linii z tułowiem. Kolana ustaw na zewnątrz. Utrzymaj tę pozycję przez 3 sekundy, następnie wróć do leżenia na plecach. Powtórz ćwiczenie 10 - 12 razy.

 

 

 Wiosłowanie w siadzie płaskim

 

Gumę załóż na stopy, następnie chwyć ją jedną ręką. Przyciągaj gumę w stronę tułowia do wysokości talii i pilnuj, aby łokieć podczas ćwiczenia znajdował się blisko ciała. Wykonaj 15-20 powtórzeń na każdą ze stron.

 

 

Prostowanie ramion zza głowy stojąc

 

Chwyć gumę za plecami oburącz. Zepnij brzuch i pamiętaj o prawidłowej postawie. Ręka trzymająca taśmę u dołu musi stabilnie trzymać gumę i nie poruszać się. Druga ręka wykonuje prostowanie ramienia w stawie łokciowym, aż do pełnego wyprostu. Powtórz 15 - 20 razy na każdą ze stron.

 

 

Wzmacnianie bicepsów

 

Podeprzyj jedną z nóg na krześle tak, aby zgięcie tworzyło kąt prosty. Załóż jeden koniec gumy wokół uda, a drugi chwyć dłonią. Zepnij mięśnie brzucha i trzymaj prawidłową postawę, uginaj ramię jak najwyżej w stronę klatki piersiowej. Ćwiczenie powtórz 15 - 20 razy na każdą ze stron.

 

 

Plank w podporze

 

Gumę umieść na nadgarstkach. Przyjmij pozycję deski w podporze, a następnie przesuń jedną z dłoni do przodu, tak by znalazła się przed linią barków. Tę samą dłoń przesuń do tyłu tak, by znalazła się pod brzuchem. Wróć do pozycji wyjściowej. Drugą dłoń przez cały czas trwania ćwiczenia trzymaj nieruchomo. Po wykonaniu ruchu w obie strony zmień dłonie i powtórz ćwiczenie 8 - 10 razy.

 

 

 

 Odwodzenie dłoni na leżąco

 

W pozycji leżącej umieść yellowLOOP na dłoniach. Zegnij ramiona w łokciach pod kątem 90° i wykonuj odwiedzenia dłoni na zewnątrz, pamiętając, aby łokieć pozostawał nieruchomo. Wykonaj 15-20 powtórzeń.

 

Wyprosty w łokciu

 

Złap gumę w obie ręce. Jedną dłoń połóż na przeciwległym barku, a drugą rękę zegnij w łokciu. Wykonuj wyprosty, napinając triceps w ostatniej fazie ruchu.

 

 

 

Ściąganie loopa za głowę leżąc

 

Połóż się na brzuchu, a gumę oporową umieść na dłoniach. Wyprostuj ręce, mają one stanowić przedłużenie Twojego ciała. Patrz w podłogę. Przyciągnij ramiona wraz z gumą, w taki sposób, aby znalazła się na wysokości karku. Ściągnij łopatki. Wytrzymaj w tej pozycji 2 sekundy.

 

 

 

Ćwiczenia z gumą oporową w kształcie pętli yellowPOWER band

 

W zależności od poziomu zaawansowania wybierz gumę o oporze dopasowanym do swoich potrzeb:

 

 

Odwodzenie nogi w bok

 

Stań prosto, podłóż taśmę pod stopy i chwyć jej koniec w lewą dłoń. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę, a prawą odsuń w bok, napinając gumę. Nie przechylaj tułowia, staraj się unieść lewą nogę wyżej. Wytrzymaj 3 sekundy, a następnie opuść nogę tuż nad ziemię, by za chwilę ponowić ćwiczenie. Wykonaj serię 10 powtórzeń na każdą ze stron.

 

Wyprost nogi w klęku

 

Przyjmij pozycję klęku w podporze. Zahacz gumę o podeszwę stopy, a drugą część trzymaj dłońmi. Powolnym ruchem wyprostuj nogę, napinając gumę i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 15 - 20 razy na każdą nogę.

 

 

 

Przekonaj się na własnej skórze, jak fantastyczne efekty można osiągnąć, dzięki regularnym ćwiczeniom z udziałem gum oporowych!

 

Zobacz inne zestawy ćwiczeń