Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

 

Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju (IDSDP) pierwszy raz świętowany był w 2014 roku. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 23.08.2013. 

 

Wybrana data 6 kwietnia nie jest przypadkowa, to właśnie 06.04 1896 roku odbyła się ceremonia otwarcia pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Po wielu latach przerwy idea olimpijska została wskrzeszona przez barona  Pierre’a de Coubertina. Dzięki jego staraniom w 1894 roku powołany został Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz podjęto decyzję o wznowieniu igrzysk olimpijskich. Od 1896 roku igrzyska odbywają się regularnie co 4 lata (wyjątek stanowiły lata 1916, 1940, 1944, w których działania wojenne uniemożliwiły ich zorganizowanie). Od 1992 roku na zmianę co dwa lata rozgrywane są igrzyska letnie i zimowe.

 

 

Obchodzone 6 kwietnia święto ma pokazywać możliwości oddziaływania sportu na rozwój społeczny, gospodarczy oraz praw człowieka.  Co roku na całym świecie organizowane są liczne eventy z udziałem sportowców, przedstawicieli rządów oraz organizacji pozarządowych. Jest to doskonała okazja do pokazania sportu nie tylko jako rywalizacji i walki o medale, ale jako siły jednoczącej ludzi z całego świata. Wszystkie wydarzenia, które odbywają się w ramach obchodów, można znaleźć na stronie internetowej https://www.april6.org/en/ .

 

Uzupełnieniem organizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Sportu dla Rozwoju i Pokoju eventów jest akcja #WhiteCard. Nawet nie będąc sportowcem ani działaczem sportowym można pokazać swoje poparcie dla pokojowych wartości, jakie niesie ze sobą sport. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z białą kartką, umieścić je w mediach społecznościowych i oznaczyć #WhiteCard. Wspomniana biała kartka jest przeciwieństwem czerwonej kartki, którą karani są zawodnicy nieprzestrzegający zasad fair play, biały kolor tego symbolu ma przekazywać czyste i pokojowe wartości sportu. W zeszłorocznej edycji #WhiteCard udział wzięli m.in. Blaise Matuidi, Yohan Blake, a w Polsce m.in. zawodnicy zrzeszeni w Polskim Związku Bobslei i Skeletonu.

 

Ruch Olimpijski jest stale rozwijany, jednak wartości i idea, które przyświecały twórcom podstaw nowoczesnego olimpizmu, nie zmieniają się na przestrzeni lat. Nadal aktualna jest symbolika flagi  olimpijskiej, przedstawiającej pięć splecionych ze sobą kół symbolizujących unię pięciu kontynentów i spotkanie sportowców z całego świata na Igrzyskach Olimpijskich. Z okazji 6 kwietnia warto zwrócić uwagę na uniwersalne wartości sportu, zachęcamy Was do wzięcia udziału w akcji #WhiteCard, będziemy wypatrywać Waszych zdjęć :)