Spacer jako forma aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w naszym codziennym życiu. Jednak nie każdy z nas lubi biegać, spędzać czas jeżdżąc na rowerze czy wyciskając siódme poty na siłowni. Zamiast tego możemy wprowadzić ruch do naszego życia w bardzo prosty sposób - chodząc na spacery. Ta niewymagająca specjalnego przygotowania ani sprzętu czynność, to bardzo skuteczne "lekarstwo" przeciw różnym schorzeniom, m.in.:

 

  • nadciśnieniu tętniczemu
  • chorobom sercowo-naczyniowym
  • cukrzycy typu II
  • nadwadze i otyłości
  • depresji

 

30-minutowy spacer w ciągu dnia oraz krótkie, kilkuminutowe przerwy od siedzenia, obniżają ciśnienie tętnicze krwi i mają pozytywny wpływ na metabolizm. Spacerowanie niesie również pozytywne skutki dla naszego mózgu. Badania naukowe dowodzą, że regularne chodzenie szczególnie w otoczeniu przyrody, działa kojąco na psychikę i uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia.

 

Spacer poza pozytywnym oddziaływaniem na nasze zdrowie może stać się sposobem na spędzanie wolnego czasu. Piesze wędrówki budują relacje towarzyskie, często trwałe i na lata, skupiające się na tych samych pasjach – miłości do chodzenia. Potwierdzają to również właściciele czworonogów, podczas spacerów, nawiązują się nie tylko psie przyjaźnie, ale i więzi międzyludzkie. Co najważniejsze, jest to aktywność dla każdego, zarówno młodego, jak i starszego pokolenia.

 

Radość płynąca z przebywania na świeżym powietrzu wpływa także na lepszą jakość snu. Spacery pomagają ciału uwolnić serotoninę pobudzającą produkcję melatoniny odpowiedzialnej za regulację cyklu snu. Nie ma zatem lepszej recepty na bezsenność niż wieczorna przechadzka.

 

Zobaczcie sami, jak niewiele trzeba, by cieszyć się zdrowiem i świetnym samopoczuciem przez długie lata.