Taping sztywny


Taping sztywny – czym jest i jak go wykonywać?


Taping jest coraz powszechniej stosowaną metodą walki z bólem i urazami, dawniej stosowaną przede wszystkim przez sportowców – dzisiaj jest ona zalecana praktycznie każdej osobie dorosłej. Warto wiedzieć, że taping nie jest metodą nową – sposób na walkę z bólem przy pomocy specjalistycznych taśm został opracowany już w latach 70. w Japonii.
Terapia tapingowa polega na zastosowaniu specjalistycznych taśm elastycznych i nieelastycznych, które stosowane są w zależności od danego urazu. Taping sztywny i elastyczny rekomendowany jest w przypadkach bólu kręgosłupa, barków, kolan, bólów mięśniowych, urazów stawów. Może być rekomendowany również w przypadku walki z wadami postawy.
Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje tapingu: taping sztywny i taping elastyczny. W zależności od potrzeb wykorzystywane są taśmy elastyczne i nieelastyczne. O samych taśmach warto wiedzieć to, że ich grubość zbliżona jest do grubości naszej skóry. Są one całkowicie wodoodporne, jednak doskonale także przepuszczają powietrze, przez co skóra jest dobrze wentylowana. Taping sztywny wykonywany jest z plastrów nieposiadających żadnych właściwości chemicznych – na plastrach znajduje się jedynie klej, który uaktywniany jest w kontakcie z ciepłem ludzkiego ciała. Plastry po swojej wewnętrznej stronie posiadają rowki, przez co następuje lepsza absorpcja wilgoci. Sztywny taping jest metodą chętnie stosowaną jako alternatywa dla klasycznych sposobów na usztywnienia stawów.

Taping sztywny


Taping sztywny to inaczej zastosowanie plastrów nierozciągliwych – ich struktura zbliżona jest da klasycznych bandaży bawełnianych. Plastry takie nie posiadają właściwości elastycznych, ich zadaniem jest przede wszystkim w celu ograniczenia ruchomości stawu lub tez jako element zmieniający kierunek działania mięśnia. Plastry do tapingu sztywnego wykorzystywane są również w trakcie meczów siatkarskich w celu zabezpieczenia drobnych stawów – owija się nimi palce gracza. Taping sztywny rekomendowany jest również osobom starszym w przypadku kontuzji i urazów.

Sztywny taping


Sztywny taping rekomendowany jest przede wszystkim w sytuacjach, kiedy niezbędne jest unieruchomienie danego stawu. Sztywny taping zalecany jest zamiast klasycznych ortez czy stabilizatorów. Zastosowanie metod takich jak sztywny taping pozwala na szybszą rekonwalescencję oraz skuteczniejszy powrót do zdrowia. Warto jednak pamiętać, że sztywny taping powinien być wykonywany przez specjalistę, który naklei plastry w sposób prawidłowy.