Czym jest rozstęp mięśni prostych brzucha?

 

Mięśnie proste brzucha połączone są kresą białą, jest to włókniste pasmo, tworzące linię biegnącą od mostka przez pępek aż po spojenie łonowe. Czasem to pasmo ulega zwiotczeniu, mięśnie rozchodzą się na boki i ich funkcja zostaje upośledzona. Dzieje się tak nie tylko w czasie ciąży, gdy wydzielane są hormony, które zmiękczają tkankę łączną (po porodzie mięśnie proste brzucha nie zawsze wracają do prawidłowego położenia), ale również u osób z otyłością brzuszną lub przeciwnie – „zbyt” wytrenowanych. Nieprawidłowe napięcie mięśni tworzących gorset mięśniowy, nieprawidłowa postawa ciała, zbyt wysokie ciśnienie oddziałujące na tkanki mogą przyczyniać się do rozejścia mięśni prostych brzucha, prowadząc do nieprawidłowej postawy ciała, przewlekłych bólów dolnego odcinka kręgosłupa, a nawet przepukliny.


Wykonaj test i sprawdź, czy problem dotyczy również Ciebie.

 

Rozpoznanie rozstępu mięśnia prostego brzucha:

 

  1. Połóż się na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy oparte na podłodze.
  2. Ustaw dłoń na wysokości pępka, palcami prostopadle i poprzecznie do kresy białej.
  3. Oderwij głowę i łopatki od podłoża.
  4. Jeśli kresa biała jest rozluźniona, palce zagłębiają się w kierunku trzewi a po bokach wyczuwalne jest napięcie mięśni prostych brzucha.
  5. Test jest pozytywny, jeśli w tej przestrzeni mieszczą się 3 palce lub więcej (szerokość powyżej 2 cm).
  6. Wykonaj ten sam test na wysokości 4,5cm powyżej i poniżej pępka. W tym przypadku test jest dodatni, jeśli przerwa między brzuśccami mięśnia prostego brzucha wyniesie powyżej 1cm

 

Jak sobie pomóc?

 

W przypadku występowania rozstępu mięśnia prostego brzucha należy wprowadzić ćwiczenia, wykonywane zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty, ale również zmodyfikować czynności życia codziennego np. zwrócić uwagę na sposób wstawania z łóżka (z leżenia bokiem) oraz unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów.

 

Bibliografia:
1. Opala-Berdzik A., Dąbrowski S. Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha u kobiet w ciąży i po porodzie, Fizjoterapia 2009, 17, 4, 67-70.