Zastosowanie kosmetyków rozgrzewających i chłodzących w sporcie

 

Wykorzystanie ciepła i zimna do leczenia, czy przyspieszania procesu regeneracji tkanek jest znane i chętnie stosowane od wieków. Dział fizjoterapii zajmujący się leczniczym działaniem ciepła i zimna nazywany jest termoterapią. Najpopularniejszym rozróżnieniem zastosowania zimna i ciepła jest podział związany z czasem trwania kontuzji: bezpośrednio po urazie stosuje się zimno, a w przypadku długotrwałych kontuzji stosuje się ciepło. Dzisiaj jednak nie o samej termoterapii, a o szybko rozwijającym się dziale kosmetyków rozgrzewających i chłodzących.

 

Produkty chłodzące i rozgrzewające to niezbędny element wyposażenia każdego sportowca. Kremy, żele, czy emulsje to wygodna w użyciu forma miejscowego ochłodzenia lub ogrzania tkanek. Nie ma potrzeby przechowywania tego typu produktów w lodówce, czy ich podgrzewania. Kosmetyki chłodzące i rozgrzewające najczęściej mają w swoim składzie substancje, które w kontakcie ze skórą pobudzają receptory odpowiedzialne za czucie ciepłą lub zimna sprawiając, że bez zmiany temperatury otoczenia w organizmie pojawia się reakcja na ciepło lub zimno. Zwykle stosowanymi w tego typu kosmetykach składnikami są mentol, olejek eukaliptusowy, kapsaicyna i eter butylowy kwasu waniliowego.

 

  • Mentol – alkohol należący do grupy terpentynów. Stanowi substancję aktywną znajdującą się w olejku miętowym. Wpływa na zakończenia receptorów czucia zimna, ma charakterystyczny orzeźwiający zapach. Daje uczucie chłodu, łagodzi podrażnienia skóry, działa antyseptycznie oraz zmniejsza obrzęki. Efekt chłodzenia wywołany mentolem jest krótkotrwały ze względu na jego wysoką lotność. Stosowany w nadmiarze pobudza receptory ciepła, powodując uczucie pieczenia i gorąca.

 

  • Olejek eukaliptusowypozyskiwany ze świeżych liści eukaliptusa, jego głównym składnikiem jest eukaliptol, związek chemiczny należący do grupy terpentynów. Jest bezbarwną substancją o charakterystycznym zapachu, wykorzystywany jest w kosmetykach o działaniu łagodzącym bóle mięśni, stawów i ścięgien. Wywołuje miejscowy efekt chłodzenia, ogólnoustrojowo działa odprężająco zmniejszając uczucie stresu i zmęczenia.

 

  • Kapsaicyna – alkaloid, najczęściej kojarzony jest z ostrymi papryczkami, w których odpowiada za ich pikantny smak. „Dezaktywuje” wybrane receptory czuciowe odpowiedzialne za czucie bólu, dlatego jest często wykorzystywanym składnikiem kremów i maści o działaniu rozgrzewającym i przeciwbólowym. Stosując produkty zawierające kapsaicynę, należy zachować ostrożność, ponieważ mogą działać na skórę drażniąco, a nawet powodować oparzenia.

 

  • Eter butylowy kwasu waniliowego – substancja o działaniu rozgrzewającym, o charakterystycznym waniliowym zapachu. Działanie rozgrzewające wywołuje efekt rozluźnienia mięśni i przyspiesza krążenie. Vanillyl Butyl Ether działa na skórę mniej drażniąco niż kapsaicyna.

 

Kosmetyki rozgrzewające i chłodzące mogą być stosowane zarówno przed, jak i po treningach. Zwykle produkty rozgrzewające stosowane są przez sportowców przed treningiem, aby skrócić czas potrzebny na rozgrzanie mięśni, zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji oraz poprawić metabolizm podczas treningu. Kremy i maści chłodzące stosowane po treningu przyspieszają proces regeneracji, zmniejszają odczucie bólu oraz hamują rozwój ewentualnych stanów zapalnych i obrzęków.

 

W zależności od potrzeb należy dobierać kremy o odpowiedniej zawartości składników, te o większych stężeniach jak EMSPOMA PRO COOLING (emulsja chłodząca) czy EMSPOMA PRO WARMING (żel rozgrzewający) będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują intensywniejszego odczucia zimna czy ciepła. Dla osób, które nie potrzebują tak silnego uczucia chłodu czy rozgrzewania lepszym rozwiązaniem będzie linia EMSPOMA SPORT w wersji rozgrzewającej, chłodzącej lub regeneracyjnej. Wszystkie produkty rozgrzewające i chłodzące serii Emspoma zostały stworzone tak, aby dawały możliwość przeprowadzenia krótkiego masażu, co może stanowić dodatkowy bodziec dla tkanek, zwiększając efekt działania kosmetyków.

 

Stosowanie emulsji rozgrzewających i chłodzących do wcierek, masaży i automasaży jest doskonałym uzupełnieniem treningów i procesu regeneracji po treningowej.  Niewielka ilość przeciwwskazań oraz możliwość samodzielnego stosowania powodują, że są to produkty bardzo chętnie wykorzystywane przez sportowców.

 

Zobacz w sklepie: Produkty rozgrzewające, produkty chłodzące