Suche igłowanie - właściwości, zastosowania i nowe rozmiary igieł

Na czym polega suche igłowanie? 

 

Suche igłowanie, znane także jako terapia igłami lub terapia punktowa, to technika, która polega na precyzyjnym nakłuwaniu skóry i tkanek miękkich igłami o różnych rozmiarach, bez stosowania jakiejkolwiek substancji wstrzykiwanej do organizmu. Jest to metoda terapeutyczna, która ma na celu zmniejszenie bólu, poprawę funkcji mięśni i tkanki łącznej oraz wspomaganie procesów regeneracyjnych w organizmie. W tym artykule omówimy właściwości, zastosowania i sposoby użycia igieł do suchego igłowania, a także przedstawimy dostępne rozmiary igieł w sklepie internetowym yellowSPORT.

 

Właściwości igieł do suchego igłowania

 

Igiełki używane w terapii suchego igłowania to wyjątkowe narzędzia, które charakteryzują się szeregiem korzystnych właściwości:

 

 • Precyzyjne nakłucie: Igiełki są zaprojektowane tak, aby mogły precyzyjnie nakłuwać tkanki miękkie, włączając w to mięśnie i powięzi. Dzięki temu możliwe jest docieranie do głęboko położonych punktów wywołujących ból.
 • Różne rozmiary: Igiełki dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wybór odpowiedniego rozmiaru igieł zależy od obszaru leczenia oraz gęstości tkanek.
 • Bezpieczne: Igły do suchego igłowania są jednorazowe, co eliminuje ryzyko zakażeń krzyżowych. Są również wyposażone w osłonki, które chronią przed przypadkowym uszkodzeniem podczas zabiegu.
 • Elastyczność: Igiełki są elastyczne, co ułatwia ich stosowanie w trudno dostępnych obszarach ciała, takich jak stawy biodrowe czy barkowe.

 

Zastosowania igieł do suchego igłowania

 

Technika suchego igłowania znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny i rehabilitacji. Główne obszary, w których igły te są wykorzystywane, to:

 

 • Leczenie bólu mięśniowo-powięziowego: Suche igłowanie może znacząco zmniejszyć ból mięśni i powięzi, co jest szczególnie korzystne dla osób z bolesnymi zespołami, takimi jak zespół bólu mięśniowo-powięziowego.
 • Rehabilitacja sportowców: Sportowcy często korzystają z suchego igłowania do przyspieszenia procesu regeneracji po kontuzjach oraz zapobiegania urazom. Dzięki tej terapii zawodnicy mogą wrócić do treningów szybciej i z mniejszym ryzykiem nawrotów urazów.
 • Leczenie bólów kręgosłupa: Terapia suchym igłowaniem może pomóc w leczeniu bólów kręgosłupa, w tym bólu szyi, pleców i krzyża. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na przewlekłe problemy z kręgosłupem.
 • Leczenie schorzeń, w których wskazana jest igłoterapia: Niektórzy pacjenci zgłaszają znaczną ulgę w bólach migrenowych po serii zabiegów suchym igłowaniem. Terapia może pomóc w redukcji napięcia mięśni głowy i szyi, które często są związane z migrenami. Inne schorzenia i dolegliwości, które są leczone za pomocą igłoterapii to m.in.: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, kolano biegacza, zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostroga piętowa, rwa kulszowa, cieśń pod barkowa, zespół cieśni kanału nadgarstkowego, kręcz szyi, zapalenie kaletek, stany pourazowe i pozabiegowe oraz bóle migrenowe.

 

Igły do suchego igłowania w walce z punktami spustowymi 

 

Igły do suchego igłowania są często wykorzystywane w walce z punktami spustowymi, które są jednym z głównych celów terapii suchym igłowaniem. Punkt spustowy to lokalne zagęszczenie mięśniowe, które charakteryzuje się bólem, napięciem mięśniowym oraz ograniczonym zakresem ruchu w danym obszarze ciała. Terapia suchym igłowaniem może być skutecznym sposobem na rozluźnienie tych punktów i złagodzenie związanych z nimi dolegliwości. Punkty spustowe znajdują się w okolicach pasm mięśniowo-powięziowych i cechują się zwiększoną wrażliwością, co objawia się tkliwością tych obszarów. Punkty spustowe mogą powodować znaczne dolegliwości bólowe w miejscu ich występowania oraz być przyczyną promieniującego bólu w odległych częściach ciała. Na przykład, punkt spustowy w okolicy łopatki może wywoływać ból w okolicach kłykcia bocznego kości ramiennej, powszechnie znanego jako "łokieć tenisisty".

 

Przyczynami powstawania trigger points mogą być różne czynniki, takie jak przeciążenia włókien mięśniowo-powięziowych (często występujące u sportowców), zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawów (na przykład w biodrach i kolanach), zaburzenia narządów wewnętrznych (np. nerek, wątroby, żołądka), przewlekły stres i napięcie (co może prowadzić do punktów spustowych w okolicy odcinka szyjnego, objawiających się bólem między łopatkami), urazy z przeszłości lub blizny oraz zrosty po zabiegach operacyjnych. Dodatkowo niewłaściwa podaż magnezu lub witamin z grupy B12 może również przyczyniać się do powstawania tych punktów spustowych.

 

Sposoby użycia igieł do suchego igłowania

 

Terapia suchym igłowaniem jest wykonywana przez wykwalifikowanych terapeutów, fizjoterapeutów lub lekarzy. Proces ten obejmuje kilka kroków:

 

 • Ocena pacjenta: Terapeuta dokonuje dokładnej oceny stanu pacjenta, aby określić miejsca, które wymagają leczenia. Na podstawie tej oceny planowany jest indywidualny plan terapeutyczny.
 • Przygotowanie skóry: Obszar poddawany zabiegowi jest starannie dezynfekowany.
 • Nakłucie igłami: Terapeuta precyzyjnie nakłada igły w określonych punktach, które wymagają terapii. Nakłucia mogą być pojedyncze lub tworzyć tzw. paczki igieł, w zależności od celu terapii.
 • Stymulacja tkanki: Po umieszczeniu igieł terapeuta może delikatnie manipulować nimi, aby stymulować tkankę miękką. W niektórych przypadkach może dochodzić do wywołania tzw. efektu skurczu mięśniowego, co jest pożądane w terapii mięśni.
 • Usunięcie igieł: Po zakończeniu terapii igły są ostrożnie usuwane. Pacjent może odczuwać lekkie krwawienie lub siniaki na miejscu nakłucia, co jest zwykle krótkotrwałe.

 

Dostępne rozmiary igieł w sklepie internetowym yellowSPORT

 

Sklep internetowy yellowSPORT oferuje szeroki wybór igieł do suchego igłowania, co pozwala dostosować terapię do indywidualnych potrzeb:

 

 • 0,25 x 15mm
 • 0,25 x 25mm
 • 0,25 x 30mm
 • 0,25 x 40mm
 • 0,25 x 50mm
 • 0,30 x 30mm
 • 0,30 x 40mm
 • 0,30 x 50mm
 • 0,30 x 60mm
 • 0,30 x 75mm
 • 0,30 x 100mm
 • 0,35 x 135mm

 

Dzięki różnym rozmiarom igieł, terapeuci mogą dostosowywać terapię do konkretnych obszarów ciała i indywidualnych potrzeb pacjentów. To sprawia, że terapia suchego igłowania staje się skuteczną metodą leczenia różnego rodzaju bólu i dyskomfortu. Co więcej, aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów, we współpracy z fizjoterapeutami opracowaliśmy unikalne igły w rozmiarze 0,35 × 135 mm, które dostępne są wyłącznie w sprzedaży internetowej yellowSPORT. 

 

 

 

Dlaczego igły do suchego igłowania są w różnych rozmiarach?

 

Igły do suchego igłowania są dostępne w różnych rozmiarach ze względu na różnorodność tkanek i obszarów ciała, które można poddawać terapii, a także ze względu na indywidualne potrzeby pacjentów. Istnieje kilka powodów, dla których różne rozmiary igieł są używane w terapii suchego igłowania:

 

 • Różna grubość tkanek: Tkanki ciała różnią się pod względem grubości. Niektóre obszary, takie jak mięśnie na ramionach czy udach, mogą być grubsze, podczas gdy inne, na przykład okolice karku czy stawu skokowego, są cieńsze. Wybór odpowiedniego rozmiaru igieł umożliwia terapeucie dotarcie do odpowiedniej głębokości tkanki, aby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny. Do mięśni głowy, twarzy i okolic lepiej wybrać krótką igłę 2-3cm, do igłowania ramion, przedramion, łydek oraz piszczeli trochę dłuższą np. 5 cm, a do największych partii ciała, takich jak pośladki igły o długości 7 cm lub więcej.
 • Różne obszary ciała: Istnieją obszary ciała, które są trudno dostępne, takie jak stawy biodrowe czy kręgosłup. Dlatego igły o większej długości mogą być używane do osiągnięcia tych obszarów i wprowadzenia igieł na odpowiednią głębokość, dającą efekt terapeutyczny.
 • Intensywność terapii: Intensywność terapii może być dostosowywana poprzez wybór odpowiedniego rozmiaru igieł. Igły o większej średnicy mogą dostarczać silniejszą stymulację tkanki, podczas gdy igły cieńsze mogą być bardziej delikatne.
 • Cel terapii: W zależności od celu terapii, mogą być używane różne rozmiary igieł. Na przykład, terapia suchym igłowaniem może być stosowana do zwalczania bólu, poprawy elastyczności tkanek, redukcji napięcia mięśniowego czy poprawy krążenia krwi. Odpowiedni rozmiar igieł jest wybierany w zależności od celu terapeutycznego, który chcemy uzyskać. 

 

Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego rozmiaru igieł jest kluczowy dla skuteczności i bezpieczeństwa terapii suchym igłowaniem. Dlatego terapeuci przeprowadzają dokładną ocenę pacjenta i określają indywidualny plan leczenia, w tym wybór odpowiednich igieł, które będą najlepiej dostosowane do konkretnego przypadku. Różnorodność rozmiarów igieł daje terapeutom elastyczność i umożliwia dostosowanie terapii do unikalnych potrzeb każdego pacjenta.

 

Podsumowując, igły do suchego igłowania są skuteczną i wszechstronną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego oraz wielu innych dolegliwości. Dzięki różnym rozmiarom igieł można dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, co sprawia, że jest to coraz bardziej popularna forma terapii w dziedzinie rehabilitacji, medycyny sportowej oraz terapii przeciwbólowej. Jeśli rozważasz taką terapię, sklep internetowy yellowSPORT oferuje szeroki wybór igieł do suchego igłowania, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu ulgi.  Pamiętaj jednak, że terapię suchego igłowania przeprowadzają wykwalifikowani specjaliści, a igły do suchego igłowania są produktem medycznym.  

 

Przeczytaj także: Igłoterapia w fizjoterapii