Piłki gimnastyczne dla kobiet w ciąży: ćwiczenia i korzyści 

 

Ciąża to okres pełen radości i oczekiwania, ale także jest to czas bardzo wymagający dla ciała kobiety. Właściwa dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną w tym okresie może przynieść wiele korzyści zarówno matce, jak i dziecku. Jednym z pomocnych narzędzi, które w znaczny sposób mogą pomóc przyszłym mamom utrzymać aktywność fizyczną i wzmocnić mięśnie, jest piłka gimnastyczna. Ponieważ piłka wymusza prawidłową postawę ciała, poprawia równowagę i przede wszystkim przygotowuje ciało kobiety do porodu. Coraz częściej piłka jest elementem szkoły rodzenia, gdzie przyszli rodzicie mogą ćwiczyć wspólnie, ucząc się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń i asekuracji. 

 

 

W tym artykule przyjrzymy się, jakie ćwiczenia można wykonywać na piłce w ciąży oraz jakie są korzyści płynące z ich regularnego praktykowania. 


Najważniejszym aspektem jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej w ciąży skonsultować się z lekarzem. Nie wszystkie kobiety będące w ciąży powinny wykonywać ćwiczenia, zwłaszcza jeśli mają pewne schorzenia lub powikłania w ciąży. 

 

Piłka gimnastyczna - zalety ćwiczeń w ciąży 

 

Piłka gimnastyczna, nazywana również rehabilitacyjną może być wykorzystywana do różnych ćwiczeń i treningu siły. Dzięki swojej elastyczności jest doskonałym narzędziem, chętnie wykorzystywanym w treningu kobiet w ciąży, które chcą utrzymać swoją kondycję i wzmocnić mięśnie, a jednocześnie uniknąć nadmiernego obciążenia stawów. Piłka może pomóc w utrzymaniu równowagi i stabilności ciała, co jest szczególnie istotne w ciąży, kiedy zmienia się środek ciężkości. Ćwiczenia na piłce mogą również wspomagać utrzymanie dobrej postawy oraz wzmocnić mięśnie brzucha, pleców i miednicy, co korzystnie wpływa na komfort ciężarnej kobiety. 

 

Dodatkowo ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej w ciąży mogą przyczynić się do łagodzenia dolegliwości takich jak ból pleców, obrzęki nóg czy niestabilność stawów. Również praca na piłce pozytywny wpływ na pracę mięśni dna miednicy, co jest niezwykle istotne ze względu na to, iż silne mięśnie dna miednicy mogą pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu problemów takich jak nietrzymanie moczu czy opadanie narządów wewnętrznych.

 

 

Jaki rozmiar piłki do ćwiczeń wybrać?

 

Wskazuje się, że wybór odpowiedniego rozmiaru piłki jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu podczas ćwiczeń.  W zależności od wzrostu, sugeruje się wybór piłki o średnicy od 45 cm do 75 cm. 

 

 

Dobór odpowiedniej piłki jest niezwykle istotny do wykonania skutecznego i bezpiecznego treningu. Dodatkowo ważne jest, aby piłka była odpowiednio napompowana, zapewniając stabilność podczas wykonywania ćwiczeń. 

 

Jak ćwiczyć z piłką gimnastyczną w trakcie ciąży?

 

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży: 

 

  1. Siedzenie na piłce: Usiądź na piłce z wyprostowanymi plecami i stopami na podłodze. Wykonuj delikatne ruchy miednicy w przód i w tył, w celu wzmocnienia mięśni brzucha i pleców. Pamiętaj, aby utrzymać równowagę i unikać nagłych ruchów.
  2. Przysiad na piłce: Stań z tyłu piłki, opierając się o nią plecami. Powoli opuść się w pozycję przysiadu, zginając kolana pod kątem 90 stopni. Wróć do pozycji wyjściowej, używając siły mięśni nóg i pośladków. 
  3. Napinanie mięśni brzucha: Siadając na piłce, wykonuj delikatne skurcze mięśni brzucha, napinając je i rozluźniając. To ćwiczenie pomoże wzmocnić mięśnie brzucha, które są ważne dla utrzymania stabilności ciała w czasie ciąży. 

 

Na piłce można wykonywać różne ćwiczenia, takie jak: przysiady czy ćwiczenia na kręgosłup. Należy pamiętać jednak, że dobór odpowiednich ćwiczeń zależy od stanu zdrowia i aktualnego samopoczucia kobiety w ciąży. Warto również przed wszelką aktywnością skonsultować się z lekarzem i/lub fizjoterapeutą. 

 

 

Reasumując, piłka gimnastyczna może być wartościowym narzędziem dla kobiet w ciąży, które pragną utrzymać aktywność fizyczną i wzmocnić mięśnie w sposób łagodny dla stawów. Wspomniane ćwiczenia są przykładami, każda kobieta powinna dobrać zestaw ćwiczeń do swoich preferencji i aktualnego stanu zdrowia. Regularne wykonywanie ćwiczeń na piłce gimnastycznej pod nadzorem specjalisty może przynieść wiele korzyści, takich jak utrzymanie dobrej postawy, wzmocnienie mięśni oraz łagodzenie pewnych dolegliwości związanych z obciążeniem stawów i kręgosłupa.  Warto również podkreślić, że oprócz korzyści fizycznych, ćwiczenia na piłce gimnastycznej w ciąży mogą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne przyszłych mam. Aktywność fizyczna może przyczynić się do redukcji stresu, poprawy nastroju oraz zwiększenia poziomu energii. Regularne wykonywanie ćwiczeń może być również sposobem na utrzymanie więzi z własnym ciałem i świadomością zmian, które zachodzą w czasie ciąży. 

 

Przeczytaj także: Ćwiczenia na piłce gimnastycznej - sposób na domowy trening.