Pomysł na jednodniową wycieczkę - unikatowe Góry Stołowe
Góry Stołowe zlokalizowane są w łańcuchu Sudetów Środkowych. Zachodnia część leży po stronie Czech, a północno-zachodni skraj pasma rozciąga się w okolicach Mieroszowa – Gorzeszowa – Krzeszowa – Chełmska – Okrzeszyna i nosi nazwę Zaworów.

 

Wschodnia część Gór Stołowych wraz ze Szczelińcem Wielkim jest położona w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Wypiętrzenia te są unikatowym pasmem o budowie płytowej, powstałym ponad 30 milionów lat temu jako jedyne w swoim rodzaju. Bowiem drugich takich gór w Polsce nie znajdziemy, a na całym starym kontynencie tego typu okazów mamy naprawdę niewiele.

 

W ramach ochrony tego obszaru, w roku 1993 powstał Park Narodowy Gór Stołowych. Dla podróżujących pieszo przygotowane zostało ponad 100 km malowniczych szlaków, uważanych za jedne z najciekawszych w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że pomimo swojej malowniczości i długości wyznaczonych szlaków uznawane są one za jedne z najłatwiejszych i najmniej wymagających w wędrówce!

 

Park Narodowy Gór Stołowych ul. Słoneczna 31, Kudowa Zdrój https://www.pngs.com.pl/

 

 

Największe atrakcje Gór Stołowych po polskiej stronie:

 

  • Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych zaliczany do Korony Gór Polski. Jest to skalny labirynt, w którym możemy spotkać wiele ciekawych i fantazyjnych skał. Jest to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, również rodzin z dziećmi. Wycieczka po samym szczycie również przyniesie wiele atrakcji. Na turystów czekają tam fantastyczne kształty skał, jak: Wielbłąd, Małpa, Żółw oraz Fotel Pradziada.
  • Skalne Grzyby to skupisko znajdujące się w południowo-wschodnim fragmencie Gór Stołowych i ciągnące się wzdłuż dolnego piętra gór, pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami. Jest to skupisko skał o niezwykłych kształtach. Skały wyglądają kosmicznie, przypominając swoim kształtem grzyby i maczugi.
  • Droga stu zakrętów to najpiękniejsza droga w Górach Stołowych, ale także jedna z najbardziej urokliwych w całej Polsce. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie, niektóre odcinki usytułowane są na stromych zboczach i ostrych zakrętach. Na odcinku pomiędzy Radkowem a Lisią Przełęczą droga ta jest szczególnie urokliwa, ale także szczególnie niebezpieczna.

 

Największe atrakcje Gór Stołowych po czeskiej stronie:

 

  • Police nad Metują to brama Gór Stołowych, znajdująca się u naszych południowych sąsiadów. W pobliżu miasteczka znajduje się góra Ostaš – jej znakiem rozpoznawczym są labirynty skalne i grzebień o nazwie Broumovské stěny z licznymi piaskowcowymi ścianami.
  • Cieplice nad Metują - Skały Cieplickie należą do najczęściej odwiedzanych terenów przyrodniczych w Republice Czeskiej. Turystów czeka tam ciekawy spacer przez dziki skalny labirynt.
  • Malowniczy Adršpach to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie. Zwiedzając Park Krajobrazowy Skał Adrszpasko-Cieplickich od strony Adršpachu turyści napotkają piękne lazurowe jezioro powstałe w dawnej kopalni piaskowca.

 

Doskonała wycieczka dla rodzin z dziećmi

 

Góry Stołowe polecane są dla rodzin z dziećmi ze względu na łatwe, łagodne szlaki turystyczne oraz brak stromych, skalistych zboczy, które utrudniałyby naszym pociechom wejście i zejście. Malowniczy, surowy krajobraz oraz piękno wypiętrzeń skalnych na pewno zapadnie każdemu odwiedzającemu w pamięci.