Chyba każdy z nas korzystał w swoim życiu z bandaża, ale czym tak właściwie jest? Bandaż to nic innego jak pas materiału najczęściej wykonany z: gazy, płótna, muślinu, dzianiny, a także włókniny.

 

Bandaż elastyczny zastosowanie

 

Zastosowanie bandaża elastycznego jest bardzo szerokie. Od podtrzymania opatrunków, poprzez działanie kompresyjne, aż po ograniczenie ruchomości stawów. Bandaż elastyczny może występować również w wersji chłodzącej (tzw. Zimny bandaż). Jest to szczególnie wygodne, ale i bezpieczne rozwiązanie w przypadku urazu wymagającego zarówno kompresji, jak i schłodzenia.

 

Szeroki bandaż elastyczny

 

Bandaż elastyczny charakteryzuje się różnym stopniem rozciągliwości oraz szerokości. Szerokie bandaże elastyczne sprawdzą się w przypadku opatrunków kompresyjnych o większych powierzchniach, np. zastosowanie bandaża elastycznego przy obrzękach kończyn dolnych. Szeroki bandaż elastyczny występuje najczęściej w kolorze białym i cielistym, w zestawie z zapinką.

 

Szeroki bandaż elastyczny – wygoda użytkowania

 

Zastosowanie bandaża elastycznego jest bardzo wygodne. Szeroki bandaż elastyczny przez swój większy rozmiar sprawia, że jego aplikacja jest łatwiejsza. Kolejne nachodzące na siebie zwoje mają większą powierzchnię przylegania, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko zsuwania.

 

Bandaż samoprzylepny kolorowy

 

Opaska elastyczna to najczęściej sprzedawany produkt do opatrywania ran. A czy słyszeliście o produkcie bandaż samoprzylepny kolorowy? To obecnie bardzo popularny bandaż o właściwościach kohezyjnych – przylega sam do siebie. Nie przykleja się natomiast do włosów ani ubrania.

 

Bandaż samoprzylepny kolorowy – zalety

 

Bandaż samoprzylepny kolorowy to doskonała alternatywa dla klasycznych opatrunków. Przede wszystkim bandaż samoprzylepny kolorowy – jak sama nazwa wskazuje, występuje w różnych kolorach i wzorach, jednak to nie ma żadnego wpływu na ich skuteczność. Natomiast jego kohezyjne właściwości (przywiera sam do siebie) już tak! Bandaż kohezyjny powszechnie wykorzystywany jest w medycynie sportowej. Dzięki temu, że zwoje przyklejają się same do siebie, nie potrzebujemy dodatkowych zapinek. Wykonany jest z włókniny, co ułatwia oderwanie potrzebnej długości bandaża w dłoniach (nie potrzebujemy nożyczek oraz nie musimy się obawiać, że bandaż będzie się snuł, wszystko za sprawą tworzywa, z jakiego jest wykonany). W sporcie jest to szczególnie wygodne i ważne, w końcu liczy się czas