Odzież kompresyjna – co to jest?

 

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania odzieżą kompresyjną. Jest to kolejna metoda na uzyskiwanie lepszych rezultatów, przyspieszenie procesu regeneracji oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Jak to działa?

 

Odzież kompresyjna powstała początkowo jako rodzaj zaopatrzenia medycznego, stosowanego głównie w przypadku problemów z krążeniem żylnym,  niewydolnością układu limfatycznego lub po zabiegach operacyjnych. Jej zalety zauważyli i postanowili wykorzystać również sportowcy. Kompresja sprawia, że:

 

  • zmniejsza się przestrzeń, w której mógłby się tworzyć obrzęk po wysiłku
  • poprawia się przepływ krwi, która może efektywniej usuwać produkty uboczne i metabolity mięśni zapobiegając ich
  • zwiększa się temperatura w miejscu jej zastosowania, co minimalizuje ryzyko urazów spowodowanych ,„niedogrzaniem” mięśni
  • zmniejszają się drgania mięśni

 

Zastosowanie i zalety produktów kompresyjnych

 

Skarpety kompresyjne mogą być też stosowane podczas długich podróży, kiedy możliwości poruszania się i ,„rozprostowania” nóg są ograniczone. Kompresja zmniejsza  negatywne skutki słabego przepływu krwi i limfy oraz ryzyko powstania obrzęków. Jest to szczególnie ważne dla sportowców, którzy często zmuszeni są do długiej podróży w miejsce, w którym będą odbywały się zawody, a po przyjeździe muszą być ,„w formie”.

 

Jak wybrać odpowiedni produkt?

 

Kupując odzież kompresyjną warto zwrócić uwagę na:

 

  • jej jakość - niestety oszczędność w tym przypadku nie jest wskazana. Warto zapłacić więcej, ale otrzymać produkt, który będzie zapewniał właściwy stopień kompresji. Zbyt mała nie będzie spełniała swojej roli, zbyt duża uniemożliwi swobodny ruch.
  • wybór rozmiaru - kluczowy jest obwód (podudzia, nadgarstka). Należy upewnić się przed złożeniem zamówienia, że dokonaliśmy dobrego wyboru, ponieważ źle dopasowany rozmiar powoduje, że korzystanie z odzieży kompresyjnej jest całkowicie nieefektywne. Jeśli zmierzony przez nas obwód jest na granicy dwóch rozmiarów, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z dystrybutorem i upewnienie, czy lepiej zamówić rozmiar większy czy mniejszy.

 

Warto, czy nie warto?

 

Pewnym jest, że odzież kompresyjna nie sprawi, że będziemy biegać szybciej, skakać wyżej itp. Może za to spowodować, że będziemy szybciej się regenerować po treningu, mniej odczuwać DOMS[1],  przez co zwiększymy ilość treningów w tygodniu, a wtedy już tylko krok do tego, aby… pobiec szybciej, skoczyć wyżej.

 

Zobacz w sklepie: artykuły kompresyjne

 

Bibliografia:

  1. Compression garments and recovery from exercise-induced muscle damage: a meta-analysis - Jessica Hill, Glyn Howatson, Ken van Someren, Jonathan Leeder, Charles Pedlar
  2. Compression Garments and Recovery from Exercise: A Meta-Analysis - Freddy Brown, Conor Gissane, Glyn Howatson, Ken van Someren, Charles Pedlar, Jessica Hill
  3. Compression Garments in Sports: Athletic Performance and Recovery – Florian Engel, Billy Sperlich
  4. Effect of compression garments on delayed-onset muscle sorness and blood inflammatory markers after eccentric exercise: a randomised controlled trial – Jieun Kim, Jooyoung Kim, Joohyung Lee

 

[1] DOMS  opóźniona bolesność mięśniowa