Stłuczenia - jak sobie z nimi radzić?

 

Uprawianie sportu powinno kojarzyć się z przyjemnością i satysfakcją. Niestety, bywa, że podczas wykonywania nawet prostego treningu dochodzi do stłuczenia. Zbyt intensywny wysiłek, brak dostatecznej rozgrzewki lub zwyczajny pech mogą pozbawić nas możliwości podejmowania aktywności fizycznej przez kilka tygodni. Dobrze więc wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać urazom oraz w jaki sposób postąpić, gdy te już się zdarzą. Czasem szybka reakcja pozwala znacząco skrócić czas rekonwalescencji i zminimalizować ból.

 

Każdy uraz w obrębie tkanki miękkiej warto potraktować zimnym okładem. Ulga gwarantowana 

 

 Wszyscy dobrze znamy nieprzyjemne uczucie, związane ze stłuczeniem. Gdy do niego dochodzi, skóra nie ulega przerwaniu ani uszkodzeniu. Pojawia się jednak na niej obrzęk lub bolesne zasinienie, które z czasem zmienia kolor na fioletowy lub żółty. W parze ze stłuczeniem idzie ostry punktowy ból, ograniczenie ruchu, a nawet zniekształcenie stawu. O zgrozo, wystarczy tak niewiele, aby do niego doszło – jedno przypadkowe uderzenie nogą lub ręką o ścianę bądź inny twardy przedmiot może skutkować stłuczeniem oraz związanym z nim kilkudniowym dyskomfortem. Mało optymistyczny jest fakt, że przed stłuczeniami trudno się uchronić. Tak naprawdę każdy z nas jest na nie stale narażony, a grupę osób, u których urazy te zdarzają się najczęściej, stanowią sportowcy. Aby uniknąć stłuczeń, warto na siebie uważać, unikając upadków i uderzeń. To oczywiście nie stanowi stuprocentowej ochrony, dlatego też trzeba wiedzieć jak postępować, gdy stłuczenie wystąpi. 

 

Ważne jest, aby zadziałać możliwie jak najszybciej. Przy stłuczeniach dłuższa zwłoka działa na niekorzyść poszkodowanego. Bolesne obrzmienie może się bardzo powiększyć, ulegać drętwieniu, ograniczać ruchomość w obrębie stawu. Co robić? Można zastosować kompres żelowy chłodzący, który spowoduje obkurczenie się naczynek krwionośnych. W efekcie wylew krwi zostanie powstrzymany i nie dojdzie do rozlania siniaka. Zimno wykazuje też właściwości łagodzące ból i przynosi natychmiastową ulgę. Jeśli do urazu dojdzie w okolicy stawu i konieczne będzie czasowe unieruchomienie kończyny, z pomocą przyjdzie zimny bandaż, który jednocześnie zapewni chłodzenie oraz stabilizację stawu. 

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Na wszelki wypadek, zawsze miej pod ręką kompres żelowy 

 

Dlaczego kompres wypełniony żelem jest lepszy, niż kostki lodu? Główny powód stanowi jego praktyczność: żelowy okład można zawsze mieć przy sobie. Wyrób utrzymuje temperaturę przez długi czas i nie powoduje dyskomfortu, związanego z topieniem się zamarzniętej wody. Kompres żelowy to pierwsza pomoc na stłuczenie – produkt idealnie dopasowuje się do chorego miejsca. Co więcej, nadaje się do wielokrotnego użytku. Zastosowanie żelowego okładu na stłuczenie niemal natychmiast zmniejszy opuchliznę i dolegliwości bólowe.

 

Zobacz w sklepie: Zimny bandaż , Worek na lód