Pomysł na jednodniową wycieczkę - uzdrowiskowa Szczawnica 

 

Pomysł na jednodniową wycieczkę - uzdrowiskowa Szczawnica 

 

Szczawnica jest miastem uzdrowiskowym w południowej części  województwa małopolskiego, położonym nad potokiem Grajcarkiem, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego. Miejscowość ta ma także granicę ze słowacką Leśnicą. Miasto dzieli się na dwie części. Szczawnicę Dolną zwaną Niżną oraz Szczawnicę Wyżną, z zabudową na wysokości 460-520 m n.p.m. Całość Szczawnicy znajduje się w dorzeczu Dunajca. Uważana jest za miejscowość, w której każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Przybywają tutaj jednakowo kuracjusze, piechurzy, jak również miłośnicy nart, ze względu na ilość atrakcji, a także naturalnych uwarunkowań terenu. Szczawnica jest też świetną bazą wypadową, ze względu na przygraniczne położenie ze Słowacją, a także niedaleką odległością od stolicy Tatr. 

 

 

Piękne krajobrazy i szlaki górskie 

 

Szczawnica posiada wiele malowniczych szlaków turystycznych, które umożliwiają podziwianie pięknych Beskidów i Pienin.  Bez wątpienia jednym z punktów obowiązkowych jest szlak na Trzy Korony i Sokolicę. Trasa ta jest niezwykle malownicza, ponieważ przez praktycznie cały okres wędrówki rozciąga się widok na Beskid Sądecki, a także Tatry Słowackie. Na samym szczycie Trzech Koron  znajduje się natomiast platforma widokowa. Będąc w Szczawnicy warto także zwiedzić Wąwóz Homole, który bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Cała trasa jest niezwykle urozmaicona, ze względu na liczne strumyki górskie, drewniane kładki i skały. Wąwóz liczy 800 metrów długości i przyciąga każdego roku naprawdę liczną rzeszę turystów.

 

 

Wodospad Zaskalnik 

 

Istotnym punktem na mapie Szczawnicy jest również Wodospad Zaskalnik. Dotarcie do tego miejsca jest niezwykle proste, ponieważ możemy podjechać pod sam wodospad samochodem. Jednakże zalecamy, aby wybrać się na spacer niebieskim szlakiem pieszo. Jest on niezwykle prosty, a zarazem niezwykle malowniczy. Cała trasa jest drogą asfaltową lub brukową z niskim natężeniem ruchu, dlatego trasę także można pokonać rowerem. Sam wodospad o wysokości 5 m jest niezwykle urokliwy, a dostęp do niego jest praktycznie nieograniczony, dlatego warto odpocząć u jego podnóża wsłuchując się w szum wody bezpośrednio przy brzegu. 

 

 

Palenica dla miłośników sportów zimowych 

 

Miejsce to jest najważniejszym punktem na mapie dla każdego miłośnika sportów zimowych.  Na Palenicę można dostać się kolejką ze Szczawnicy.  Na szczycie znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne, a także wyciągi i stoki narciarskie. Z góry rozciąga się piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki.  Poza okresem zimowym Palenica staje się bardziej "przyjazna" dla turystów pieszych ze względu na liczne atrakcje (konkursy, zabawy). Palenica to także świetna baza wypadowa pod wycieczki piesze. Prowadzi stąd m.in. szlak turystyczny na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką. 

 

 

Źródła mineralne 

 

Naturalnie wody lecznicze występujące w Szczawnicy zwane są przez górali szczawami.  W miejscowości tej znajduje się aż 9 źródeł mineralnych wód leczniczych. Pierwsze sześć dostępnych jest w pijalni na pl. Józefa Dietla w centrum uzdrowiska. Szczawnickie wody zaliczamy do wysokozmineralizowanych średnio nasyconych dwutlenkiem węgla. Dzięki swoim prozdrowotnym walorom miejsca te są licznie odwiedzane przez turystów.

 

Szczawnica to także świetna baza wypadowa dla podróżnych. Miejscowość graniczy  ze Słowacją, a także usytuowana jest w pobliżu stolicy Tatr, czy miejscowości takich jak Nowy Sącz oraz Nowy Targ. Ponadto nieopodal znajduje się Jezioro Czartoryskie, Zamek w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie oraz Pieniński Park Narodowy. 


Szukasz pomysłów na jednodniowy wypad w góry? Zobacz także naszą publikację na temat - unikatowe Góry Stołowe