Chrapanie

 

Chrapanie podobnie jak bruksizm, o którym pisaliśmy jakiś czas temu, jest zaburzeniem snu.

 

Charakterystyczny dźwięk wydawany przez chrapiącą osobę wynika ze zmniejszenia napięcia mięśni górnych dróg oddechowych, które wprawione w drgania przez przepływające powietrze zaczynają wydawać dźwięki. Przyczyn chrapania można wymienić kilka:

 

  • skrzywienie przegrody nosowej
  • przerost migdałków podniebiennych
  • polipy nosa
  • długie podniebienie miękkie

 

Ponadto, do chrapania przyczyniają się też wszystkie czynniki czasowo zmniejszające przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe, takie jak alergia, zapalenie zatok, alkohol lub leki nasenne (przez swoje działanie zwiotczające). Górne drogi oddechowe nie mają szkieletu kostnego, dlatego może dochodzić do ich zapadania się w trakcie snu, kiedy następuje zmniejszenie napięcia tkanek.

 

Wpływ chrapania na jakość snu jest istotny nie tylko dla samego chrapiącego, ale również pozostałych domowników, którzy często w ciągu nocy są wybudzani z powodu hałasu. Chrapanie nie dotyczy wyłącznie mężczyzn, choć statystycznie występuje u nich znacznie częściej. Jednym z najistotniejszych czynników niezwiązanych z budową anatomiczną predysponującym do występowania chrapania jest otyłość, dlatego istotne w leczeniu chrapania jest np. zwiększenie aktywności fizycznej. Aktywność wpływa nie tylko na zmniejszenie masy ciała, pozwala też dotlenić organizm w trakcie dnia, zmniejszając negatywne skutki gorszego dotlenienia tkanek w nocy.

 

Obturacyjny Bezdech Senny

 

Chrapanie może być też objawem Obturacyjnego Bezdechu Sennego. U chorych cierpiących na tę przypadłość przepływ powietrza przez drogi oddechowe zostaje zablokowany całkowicie, prowadząc do zatrzymania oddychania (bezdechu). Aby rozpoznać OBS konieczne jest zebranie przez lekarza dokładnego wywiadu. Wywiad lekarski powinien zostać przeprowadzony nie tylko z pacjentem, ale też z jego rodziną, która może dostarczyć wielu cennych informacji dotyczących zaburzeń snu występujących u danej osoby. Do najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez osoby dotknięte Obturacyjnym Bezdechem Sennym należą:

 

  • występowanie chrapania
  • epizody bezdechu w trakcie snu
  • zaburzenia koncentracji
  • brak uczucia wypoczynku po nocy
  • zmęczenie w ciągu dnia

 

Jednym z głównych czynników predysponujących do występowania OBS jest otyłość, dlatego w leczeniu pacjentów bardzo istotną rolę odgrywa zmiana nawyków żywienia, zwiększenie aktywności fizycznej oraz inne działania mające na celu zmniejszenie masy ciała. Ze względu na zwiotczające działanie na tkanki u osób,  u których występują epizody bezdechu, zaleca się unikania spożywania alkoholu oraz leków nasennych, ponieważ mogą one nasilać objawy choroby. Najskuteczniejszą formą terapii Obturacyjnego  Bezdechu Sennego jest stosowanie protezy powietrznej CPAP, która generuje ciśnienie, zabezpieczając górne drogi oddechowe przed zapadaniem. Stosowanie aparatu CPAP jest zalecane u wszystkich chorych cierpiących na umiarkowaną lub silną postać OBS, u których dodatkowo stwierdza się senność dzienną oraz schorzenia takie jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, udary mózgu oraz otyłość dużego stopnia.

 

Chrapanie zawsze powinno być konsultowane z lekarzem podczas wizyty, aby w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie. Ta przypadłość, często bagatelizowana, może prowadzić do groźnego bezdechu sennego, który wbrew powszechnej opinii jest dość często występującym schorzeniem. Nieleczony może mieć bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla jakości snu i funkcjonowania podczas dziennej aktywności, ale również dla całego organizmu.