Nawadnianie organizmu

 

Wokół prawidłowego nawodnienia organizmu narosło wiele mitów i legend:

 

  • Należy wypijać 2,5 litra wody dziennie.
  • Należy pić tylko kiedy mamy na to ochotę, bo wodę dostarczamy do organizmu nie tylko w czystej postaci, ale też razem z jedzeniem.
  • Trzeba pić podczas treningu, przed nim, a może dopiero po nim.
  • Co należy pić aby prawidłowo nawadniać organizm.

 

Powtarzane jak mantra zalecenie wypijania przynajmniej 2 litrów wody dziennie może mieć negatywne skutki. Dostępne na rynku wody często bowiem mają zbyt niskie stężenie składników mineralnych, przez co nawadniając organizm, nie dostarczamy jednocześnie utraconych minerałów. Wiele osób swoją codzienną dietę uzupełnia suplementami zawierającymi minerały, szkoda by było pozbywać się ich z organizmu w tak banalny sposób. Z pomocą przychodzą napoje izotoniczne. Napój izotoniczny to taki, którego ciśnienie osmotyczne jest zbliżone do ciśnienia płynów ustrojowych.

 

Zawarte w napojach izotonicznych minerały uzupełniają te utracone podczas wydzielania potu. Niektóre napoje izotoniczne zawierają w swoim składzie również węglowodany, które zabezpieczają organizm przed spadkiem poziomu glukozy, co jest szczególnie istotne podczas aktywności fizycznej. Jeśli nie jesteście przekonani co do składu i jakości oferowanych w sklepach napojów izotonicznych zachęcamy do wypróbowania przepisów i przygotowywania własnych napojów o odpowiednim stężeniu osmotycznym. Często popełnianym błędem w nawadnianiu organizmu jest picie soków owocowych, które choć dostarczają wielu cennych składników nie są najlepszym sposobem nawadniania organizmu. Ich stężenie jest zbyt wysokie, przez co w pierwszym etapie po spożyciu zwiększają odwodnienie, aby zmniejszyć ten efekt powinny być rozcieńczone z wodą.

 

Skoro wiemy już co pić, pojawia się równie ważne pytanie, kiedy?

 

Ludzki organizm nie potrafi magazynować wody,  dlatego musi być ona dostarczana na bieżąco. Uczucie suchości w ustach pojawia się przy utracie wody odpowiadającemu 1% masy ciała. Dla osoby ważącej 50 kg będzie to oznaczało ubytek 500ml wody. Przy takim ubytku wody z organizmu pogarsza się koncentracja i możliwość podejmowania wysiłku fizycznego. Dlatego też tak ważne jest aby pamiętać o nawodnieniu organizmu, nawet jeśli nie pojawia się u nas uczucie pragnienia. Pić powinno się przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym. Ilości spożywanego podczas wysiłku płynu nie powinny być zbyt duże, aby nie obciążyć układu pokarmowego.

 

Dobrym nawykiem jest ustawianie w pobliżu swojego miejsca pracy (osoby mające siedzący tryb pracy, też powinny regularnie uzupełniać płyny) napoju. Stojąca butelka/szklanka będzie regularnie przypominała o nawadnianiu. Regularne dostarczanie płynów ma o wiele lepszy wpływ na organizm niż jednorazowe wypicie litra wody o godzinie 23:00, w celu „nadgonienia” ilości spożytych w ciągu dnia.

 

Ilość wypijanej wody w ciągu dnia powinna być dobierana indywidualnie, ponieważ zależy od wielu czynników takich jak: sposób żywienia, typ pracy, środowisko pracy. Zmienia się też w zależności od pory roku i temperatur w jakich przebywamy.

 

Podsumowując, nawadnianie organizmu jest bardzo istotne (również zimą), dlatego należy o tym pamiętać i nie pić wyłącznie kawy i czarnej herbaty. Nasza codzienna dieta, a wraz z nią ilość dostarczanych do organizmu napojów jest zmienna i codzienne liczenie wypijanych szklanek wody i zmuszanie się do kolejnych, może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Życie to nie tylko tabelki i normy, jak zawsze zalecamy zdrowy rozsądek.