Piłka gimnastyczna (szwajcarska)

 

Historia piłki fitness zaczyna się we Włoszech w latach 60. XX wieku. Aquiloino Cosani zajmujący się produkcją zabawek zaprezentował wtedy winylową piłkę o dużych rozmiarach. 

 

Pracująca w Szwajcarii z dziećmi fizjoterapeutka dostrzegła jej potencjał w rehabilitacji (do dziś piłka nazywana jest szwajcarską). W latach 80. duża piłka znalazła również zastosowanie jako przyrząd do ćwiczeń fitness.

 

Współczesna piłka najczęściej wykonana jest z PVC, a za najbezpieczniejszy model uważa się ten wyposażony w system anti-burst. Dzięki jego zastosowaniu w razie uszkodzenia piłki powietrze schodzi z niej stopniowo, nie dopuszczając do nagłego upadku ćwiczącego.

 

Jaki rozmiar piłki wybrać?

 

Dobierając wielkość piłki najłatwiej kierować się wzrostem osoby, która ma z niej korzystać. Osoby poniżej 165 cm powinny wybierać piłkę o średnicy 55 cm, dla osób o wzroście pomiędzy 165 a 175 cm odpowiednia będzie piłka o średnicy 65cm, a dla osób powyżej 175 cm najlepiej wybrać 75cm. Ze względu na różnice w budowie ciała (np. proporcjonalną długość nóg) oraz indywidualne preferencje dotyczące np. stopnia napompowania piłki wartości te należy traktować jako wskazówki. Aby zweryfikować, czy wybrany rozmiar piłki jest odpowiedni najlepiej jest sprawdzić ustawienie stawów biodrowych i kolanowych podczas siadu na piłce. Jeżeli są zgięte pod katem prostym oznacza to, że piłka jest prawidłowo dobrana.

 

Kto i do czego może wykorzystać piłkę gimnastyczną?

 

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki fitness są dla każdej grupy wiekowej (od dzieci, aż po seniorów). Pozwalają na trening niemal całego ciała. W zależności od potrzeb można:

 

  • ćwiczyć siedząc na piłce,
  • wykorzystywać ją do ćwiczeń w podporze, w leżeniu,
  • trzymać ją w rękach.

Piłka jest świetnym sprzętem treningowym nawet dla osób, które dopiero postanowiły zacząć wprowadzać większą ilość aktywności fizycznej do swojego życia. Istnieje wiele ćwiczeń dla zupełnie początkujących osób. Jednocześnie wraz ze wzrostem wytrenowania ciała można odkrywać kolejne sposoby wykorzystania piłki podczas treningu, dzięki czemu nawet regularna aktywność nie stanie się nudnym obowiązkiem.

 

Stosunkowo niewielki koszt pozwala na ćwiczenie nie tylko w warunkach sali fitness czy gabinetu fizjoterapeuty, ale również w domu. Piłka może nie tylko służyć do ćwiczeń. Spędzając czas przed ekranem komputera, można korzystać z piłki jako zamiennika krzesła. Zwiększa się wtedy aktywność mięśni (szczególnie tych odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy ciała) oraz zmniejsza się ryzyko przyjmowania wyuczonej, nieprawidłowej, wygodnej dla nas pozycji.

 

Jakie ćwiczenia wykonywać z wykorzystaniem piłki szwajcarskiej?

 

Połóż się na piłce przodem, podeprzyj rękoma, dłonie ustaw na szerokość barków, głowa stanowi przedłużenie kręgosłupa. Nogi proste w kolanach, na przemian podnosimy w górę na wysokość biodra.
 

Połóż się na piłce, nogi ustaw na szerokość bioder. Ręce pod brodą, łokcie szeroko. Napnij brzuch i delikatnie unieś sylwetkę do góry. Przy tym ćwiczeniu pamiętaj o zachowaniu prostego kręgosłupa oraz prawidłowym oddechu.


Wydech – do góry
Wdech – opuść ciało.Zejdź do klęku prostego. Umieść piłkę pod bokiem i oprzyj cały ciężar ciała na piłce. Jedna noga pozostaje w klęku, drugą prostujemy w kolanie i unosimy do góry na wydechu. Na wdechu opuszczamy, nie dotykając stopą podłoża.
Połóż się na płasko, nogi umieść na piłce, kolana na szerokość bioder. Napnij mięśnie brzucha i pośladki. Z wydechem unieś biodra do góry. Na wdechu opuść pośladki w dół, nie dotykając podłoża.