Jak nakleić plastry kinesiotaping?

 

Plastry (inaczej nazywane taśmy do kinesiotapingu) to jedna z najbardziej widocznych metod działania fizjoterapeutów. Kolorowe taśmy na ciele coraz częściej widujemy nie tylko u sportowców, ale także u znajomych, członków rodziny czy współpracowników, o których wiemy, że ze sportem mają niewiele wspólnego.

 

Plastry kinesiotaping - jak naklejać?

 

Nie ma nic dziwnego w rosnącej popularności taśm do tapingu, są hipoalergiczne, nie zawierają substancji leczniczych, działają kilka dni, a do tego wszystkiego są bezpieczne nawet dla dzieci. Metoda ta ma wiele zalet, a bardzo mało przeciwwskazań. Tak duża popularność kinesiotapingu sprawia, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, jak naklejać plastry kinesiotaping? Najlepiej, jeśli nasze dolegliwości najpierw skonsultujemy z fizjoterapeutą, który nie tylko ukończył szkolenie z kinesiotapingu (zwanego też plastrowaniem dynamicznym), ale również będzie w stanie właściwie pokierować kompleksowym procesem leczenia. Jednak zdarzają się różne sytuacje, możemy nie mieć czasu, godziny pracy nie pozwalają nam szybko umówić wizyty, a dolegliwości są coraz bardziej dokuczliwe. Wtedy możemy skorzystać z dostępnych internecie instrukcji jak przykleić plastry kinesiotaping. Zwykle łatwo można dopasować wymienione aplikacje, do aktualnej potrzeby i zgodnie z przedstawionym schematem przygotować taśmy i przykleić je w odpowiedni sposób. Szukając podpowiedzi, warto zwrócić uwagę na stronę, z której korzystamy. Najlepiej niech będzie to zaufane miejsce, w którym informacje udzielane są przez profesjonalistę – osobę przeszkoloną w tym, jak nakleja się plastry kinesiotaping. Bezpiecznym źródłem tego typu informacji są np. strony producenta. Plastry kinesiotaping dostępne są w wielu kolorach, nie ma to wpływu na ich działanie. Ważna jest metoda ich aplikacji, na którą składają się takie elementy jak: sposób przycięcia taśmy (kształt I, Y, V, X, wachlarz), stopień jej rozciągnięcia oraz kierunek naklejania. Sposób aplikacji różni się w zależności od tego, z jaką dolegliwością się borykamy. Jest jednak kilka niezmiennych zasad, takich jak:

 

  • zaokrąglanie rogów taśmy. Nie ma to większego wpływu na jej działanie, zmniejsza za to ryzyko przypadkowego oderwania plastra podczas codziennych czynności. Pamiętajmy, że plastry kinesiotaping nosi się kilka dni.
  • przyklejanie końców aplikacji bez rozciągnięcia. Zmniejsza to siłę działającą na ten odcinek i poprawia wytrzymałość oklejenia.

 

Fizjoterapeuci często wiedząc, że do następnej wizyty zostało dużo czasu tłumaczą, jak naklejać plastry kinesiotaping, sugerując samodzielną ich aplikację. Wiedzą, że jest to bezpieczne, a zalety kinesiotapingu są ogromne. Plastrowanie może być stosowane w leczeniu obrzęków, kontuzji sportowych, dolegliwości bólowych oraz korekcji wad postawy. Jeśli chcecie przyjrzeć się szczegółowym opisom aplikacji, zajrzyjcie koniecznie do zakładki więcej, gdzie regularnie pojawiają się przykłady oklejeń.