Syndrom dnia następnego

 

Nowy Rok już za pasem, a co za tym idzie - zabawa do białego rana. Jak sobie radzić z zespołem dnia następnego? 

 

Zespół dnia następnego, potocznie zwany „kacem” odnosi się do zbioru objawów, które pojawiają się w wyniku wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Zwykle pojawiają się do 10 godzin po spożyciu napojów wyskokowych i mogą trwać nawet do 24 godzin.

 

Typowe objawy obejmują zmęczenie, osłabienie, pragnienie, ból głowy, bóle mięśni, nudności, ból żołądka, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięk, niepokój, drażliwość, pocenie się i podwyższone ciśnienie krwi. Występowanie określonych objawów oraz ich nasilenie jest zmienne i zależy od indywidualnych predyspozycji.

 

Z jakiego powodu powstaje kac?

 

Istnieje wiele teorii dotyczących powstawania kaca. Obecnie uznaje się, że objawy kaca są wynikiem kilku czynników, których nasilenie zależy od organizmu oraz ilości i rodzaju wypitego alkoholu.

 

Wśród najczęściej występujących przyczyn wymieniane są:

 

  • Łagodne odwodnienie - alkohol hamuje uwalnianie wazopresyny, hormonu wytwarzanego przez mózg, który wysyła sygnały do nerek, powodując zatrzymanie przez nie płynu. W rezultacie alkohol powoduje zwiększenie oddawania moczu i nadmierną utratę płynów. Doprowadza to do stanu łagodnego odwodnienia, które może przyczyniać się do wystąpienia pragnienia, zmęczenia i bólu głowy.
  • Proces metabolizowania alkoholu - około 90-98% spożytego alkoholu musi zostać zmetabolizowane przez wątrobę. Jednym z produktów przejściowych tego procesu jest toksyczny aldehyd octowy, który w następnym etapie zmieniany jest w nietoksyczny octan. Aldehyd octanowy, mimo że jest krótkotrwałym produktem ubocznym, przyczynia się do powstania stanu zapalnego wątroby, trzustki, mózgu, przewodu pokarmowego i innych narządów.
  • Podrażnienie żołądka - alkohol podrażnia błonę śluzową żołądka i zwiększa uwalnianie kwasów. Może to doprowadzić do dyskomfortu i nudności.
  • Zaburzenia snu - po alkoholu zwykle szybko zasypiamy. Jednak sen jest płytki, często pofragmentowany, zazwyczaj też budzimy się wcześniej. Sen niskiej jakości przyczynia się do zmęczenia następnego dnia.

 

Jak uniknąć i leczyć kaca?

 

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania dolegliwościom dnia wczorajszego jest umiar lub rezygnacja z picia alkoholu. Jeśli jednak nie udało się zapobiec dolegliwościom i trzeba sobie z nimi poradzić, warto wiedzieć, że najlepszym lekiem na kaca jest czas. Organizm potrzebuje go na usunięcie trującego aldehydu octowego. Na inne przyczyny złego samopoczucia takie jak odwodnienie pomocne jest picie dużych ilości wody mineralnej (aby dodatkowo uzupełnić niedobory minerałów). Woda nie tylko przyspieszy proces regeneracji, ale też poprawi komfort funkcjonowania. Na niewyspanie się i stan zapalny polecana jest łagodna aktywność na świeżym powietrzu, np. spacer.