Skarpety kompresyjne – czy warto?

 

skarpetach kompresyjnych mówi się w ostatnich latach bardzo dużo – pojawiają się w ofertach topowych marek sportowych, wypowiadają się o nich sami sportowcy. Czym są skarpety kompresyjne i jak mogą nam pomóc? Czy stosować je mogą wyłącznie sportowcy?

 

Jakie są zadania skarpet kompresyjnych?

 

Podstawowym zadaniem skarpet kompresyjnych jest poprawa krążenia żylnego, co z kolei może przełożyć się na poprawę pracy serca. W przypadku sportowców jest to bardzo istotne, gdyż znacząco wpływa to na ilość transportowanego do mięśni tlenu. Drugim zadaniem skarpet kompresyjnych jest poprawa metabolizmu mięśni – ucisk sprawia, że optymalizowany jest transport składników odżywczych, co przekłada się na ich lepszą wydolność. Lekarze są również zdania, że zastosowanie skarpet kompresyjnych pozwala na znacznie szybszą regenerację mięśni nóg np. po długim biegu. Skarpety kompresyjne zalecane są osobom w trakcie rekonwalescencji, jak również osobom prowadzącym siedzący tryb życia (np. z powodu pracy biurowej). W ich przypadku stymulacja przepływu krwi zmniejsza ryzyko obrzęków oraz poczucia zmęczenia nóg. Skarpety kompresyjne wykorzystywane są także przez osoby często podróżujące pociągami czy samolotami. Zastanawiając się czy warto kupić skarpety kompresyjne my odpowiada: tak!

 

 

teraz: Skarpety kompresyjne URIEL Compression Travel Socks

 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu skarpet kompresyjnych?

 

Najważniejszy jest oczywiście obwód łydki – odpowiedni nacisk jest kluczem do osiągania oczekiwanych rezultatów. Druga istotna sprawa to materiały. Warto sprawdzać skład kupowanych skarpet, aby dobrać materiały do własnych potrzeb. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się skarpety bawełniane z dodatkiem elastanu i włókien syntetycznych poprawiających miękkość.

 

Kiedy nie stosować skarpet kompresyjnych?

 

Skarpety nie są rekomendowane w przypadku osób u których występują silne problemy z krążeniem. Dodatkowo przeciwwskazaniem są obrzęki wywołane przez choroby serca.