Kinesiotaping w logopedii

4 września 2023

Kinesiotaping wykorzystywany jest w wielu dziedzinach medycyny i terapii.

Z powodzeniem może być również stosowany w terapii logopedycznej, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami motoryki sfery orofacjalnej[1].

Prawidłowo przyklejone plastry stabilizują napięcie mięśniowe oraz wspomagają zmysł czucia (prioprocepcja). Dzięki temu mięśnie i ścięgna w obrębie twarzy łatwiej poddają się pracy terapeutycznej i szybciej się regenerują. Zaletą kinesiotapingu jest jego natychmiastowy efekt terapeutyczny, który utrzymuje się jako terapia wspomagająca w domu.


Wśród najczęściej stosowanych aplikacji logopedycznych wyróżnić można te służące:

  • Wydłużeniu fazy wydechowej
  • Ograniczeniu nadmiernej saliwacji, czyli nadmiernego wydzielania śliny
  • Wspomaganiu procesu połykania
  • Terapii przy występujących dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych
  • Poprawie napięcia mięśni, w tym mimicznych
  • W terapii pacjentów po rekonstrukcji nerwu twarzowego
  • Leczeniu zaburzeń narządu żucia
  • Odprowadzaniu obrzęków i poprawie przepływu limfy

Nie zawsze kolorowy plaster jest akceptowany przez pacjentów, szczególnie w obrębie twarzy czy szyi, gdzie będzie widoczny przez cały dzień. W takim przypadku można skorzystać z taśm w neutralnym, beżowym kolorze. Małym pacjentom warto pozwolić na samodzielny wybór koloru lub wzoru znajdującego się na taśmie. Uatrakcyjnienie w ten sposób terapii zwiększa szansę na zaakceptowanie jej przez dziecko. Jeśli jednak mimo to nie udaje się współpracować podczas terapii (dzieci odklejają taśmy, lub bardzo protestują podczas ich naklejania) warto omówić z terapeutą możliwość aplikacji kinesiotapingu np. na noc. W wybranych przypadkach taka aplikacja również przyniesie efekt terapeutyczny i poprawi komfort stosowania plastrów.
Taśmy stosowane w technice kinesiotapingu są najczęściej certyfikowanym wyrobem medycznym (warto sprawdzić, czy oferowany przez gabinet lub sprzedawcę plaster posiada odpowiednie dokumenty). Ze względu na to, że skóra twarzy jest szczególnie wrażliwa, a każdy produkt zawierający klej potencjalnie może uczulać powinno się przeprowadzić test przyklejając taśmę na mniej wrażliwą część ciała, np. na rękę.

Kinesiotaping jest oferowany przez coraz więcej gabinetów logopedycznych, ponieważ jest doskonałym uzupełnieniem terapii, nie zastępuje jej, ale przedłuża efekty osiągnięte podczas pracy logopedy. Przygotowuje również mięśnie do dalszej pracy, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą czy w Waszym przypadku nie byłby przydatny. W zależności od potrzeb plastry mogą być przyklejane w gabinecie, albo zostaniecie przeszkoleni, aby naklejać je samodzielnie w dogodnym dla Was czasie.
Mnogość zastosowań kinesiotapingu (fizjoterapia, stomatologia, logopedia, kinesiotaping estetyczny) może powodować, że wydaje się on magiczną sztuczką. Niech jednak różnorodność jego zastosowań Was nie zniechęca, wręcz przeciwnie. Dzięki coraz większej liczbie specjalistów zainteresowanych stosowaniem kinesiotapingu metoda jest nieustannie rozwijana, a przede wszystkim badana przez zespoły naukowców z całego świata.

 

[1]Strefa orofacjalna - strefa ustno-twarzowa.

Weryfikacja
Zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2022 roku o wyrobach medycznych informujemy, że produkt, który chcesz obejrzeć jest wyrobem medycznym przeznaczonym dla profesjonalistów, oferowanym przez YELLOWSPORT sp. z o. o. z siedzibą w Katowicach
Potwierdź, że wykonujesz zawód medyczny Prosimy o zaznaczenie jednego z poniższych pól