Samodzielne oklejenia taśmami do kinesiotapingu

 

Dbanie o zdrowie ciało w czasie pandemii

 

W czasie stanu zagrożenia epidemicznego gabinety fizjoterapii oraz centra aktywności fizycznej pracują w bardzo ograniczonym zakresie, należy jednak pamiętać, aby mimo ogólnych restrykcji nadal dbać o swoją kondycję fizyczną. Regularne ćwiczenia nie tylko zapobiegną spadkowi formy, ale też wzmocnią mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, dzięki czemu zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia bólu czy dyskomfortu.

 

Mogłoby się wydawać, że spędzanie większości czasu w domu eliminuje ryzyko kontuzji, czy bólu, jednak mogą one zostać wywołane na przykład  nieergonomicznym stanowiskiem pracy w czasie tzw. home office (o ergonomicznym zorganizowaniu stanowiska pracy pisaliśmy tutaj https://yellowsport.pl/blog/ergonomia-stanowiska-pracy-praca-przy-biurku/).

 

Kinesiotaping jako metoda walki z bólem i obrzękami

 

 Skuteczną i bezpieczną metodą zmniejszania dolegliwości bólowych, obrzęków, siniaków i krwiaków jest kinesiotaping. W przypadku dolegliwości bólowych taśma nie eliminuje ich przyczyny, dlatego nie powinna stanowić jedynego sposobu leczenia. Warto rozważyć również poprawę ergonomii miejsca pracy, wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających, czy też konsultacje u fizjoterapeuty, jednak już sama aplikacje taśmami znacznie zmniejszają odczuwanie oraz mogą stanowić bodziec do pamiętania o właściwym ułożeniu ciała.

 

Osoby regularnie korzystające z usług fizjoterapeutów prawdopodobnie miały już możliwość przetestowania właściwości taśm do kinesiotapingu. Dla tych, którzy do tej pory nie mieli okazji się z nimi zapoznać, przedstawiamy ich krótki opis:

 

Taśma do kinesiotapingu yellowTAPE:

 

  • jest wykonana z bawełny,
  • nie zawiera substancji leczniczych,
  • jest pokryta bezlateksowym klejem,
  • rozciąga się do ok. 140% swojej początkowej długości.

Taśmy są dostępne w wielu kolorach, które nie wpływają na jej właściwości - można wybrać taśmę w ulubionym kolorze, postawić na tęczowy zygzak lub na nierzucający się w oczy beżowy. Papier zabezpieczający, którym pokryta jest warstwa klejąca taśmy ma nadrukowaną podziałkę centymetrową, która ułatwia odmierzenie odcinka odpowiedniej długości. Do większości oklejeń wystarczy standardowa taśma o szerokości 5 cm, ale w sklepie yellowSPORT dostępna jest również taśma o szerokości 7,5 cm, która przydaje się np. do aplikacji limfatycznych lub dla osób o większej masie mięśniowej.

 

Samodzielne oklejanie się taśmami do kinesiotapingu

 

Aplikacje taśmami do kinesiotapingu powinny być wykonywane przez wyszkolonych w tym kierunku fizjoterapeutów, jednak w obecnej sytuacji nie jest to możliwe. W takim wypadku można skorzystać z oferowanych przez niektóre gabinety porad online albo spróbować przykleić taśmę samodzielnie, czy z pomocą partnera. Przykładowe aplikacje stosowane w  przypadku najczęściej występujących kontuzji oraz dolegliwości bólowych można znaleźć w sieci, natomiast zalecamy korzystanie z tych udostępnianych na oficjalnych stronach producentów taśm lub gabinetów fizjoterapii. My również przygotowaliśmy zestaw takich instrukcji, można je znaleźć pod tym linkiem: https://yellowsport.pl/przykladowe-zastosowania/ .

 

 Niezależnie od rodzaju i miejsca przyklejenia taśmy, obowiązuje kilka ogólnych zasad:

 

  • taśmę należy nakleić na oczyszczoną i osuszoną skórę,
  • nie należy przyklejać taśmy na uszkodzoną skórę,
  • przed naklejeniem taśmy do kinesiotapingu należy zaokrąglić jej brzegi.

 

Po przyklejeniu taśmy należy odczekać 30 minut przed narażeniem jej na bezpośredni kontakt z wodą, podobnie, należy zaczekać z rozpoczęciem aktywności fizycznej, aby nie odkleiła się w kontakcie z potem.

 

Zdejmowanie taśm

 

 Taśmy do kinesiotapingu utrzymują się na ciele kilka dni, przez ten czas można podejmować standardowe aktywności, taśmę należy jednak usunąć, jeśli uległa uszkodzeniu. Najłatwiej to zrobić po uprzednim namoczeniu jej wodą, delikatnie odciągając ją od skóry - gwałtowne zerwanie może doprowadzić do uszkodzeń naskórka i uniemożliwić przyklejenie nowej taśmy w tym samym miejscu.

 

Zobacz w sklepie: yellowTAPE taśma do kinesiotapingu 5cmyellowTAPE taśma do kinesiotapingu 7,5cm, yellowTAPE taśma do kinesiotapingu 5cm opakowanie 4szt.