Taśmy do kinesiotapingu

 

Kinesiotaping to terapeutyczna metoda oklejania ciała kolorowymi plastrami. Do niedawna wydawała się zarezerwowana wyłącznie dla sportowców, jednak od pewnego czasu jest popularna również wśród osób, które ze sportem mają niewiele wspólnego.

 

Wraz ze wzrostem popularności tej metody wydłuża się lista producentów i rodzajów taśm do kinesiotapingu. Szukając odpowiedniego produktu można mieć wątpliwości na co zwrócić uwagę, aby kupić produkt odpowiedni dla naszych potrzeb.

 

  • Najczęściej pierwsze pytanie dotyczy koloru taśm. Obecnie dostępne są nie tylko taśmy jednobarwne, ale też w różnorakie, kolorowe wzory. Rozważając wybór taśmy warto pamiętać, że kolor taśmy nie ma żadnego wpływu na sposób jej działania. Taśmy w kolorze różowym, niebieskim oraz tęczowym mają identyczne właściwości i wybór barwy zależy wyłącznie od preferencji osoby, która będzie je nosiła.
  • Drugim elementem różnicującym taśmy jest ich szerokość. Pierwsze tejpy miały 5 cm szerokości i jest to wciąż najbardziej popularny rozmiar, dający duże możliwości wycinania odpowiednich kształtów i dopasowywania wielkości oklejeń. Z czasem pojawiły się również taśmy szerokości 2,5 cm - dla osób, które nie lubią wycinanek i nie chcą rozcinać taśmy 5 cm oraz 7,5 cm – idealnie sprawdzające się u osób, które mają większą masę mięśniową i standardowa szerokość 5 cm nie byłaby dla nich wystarczająca.
  • Czynnikiem, którego może nie widać od razu, ale na pewno zwróci naszą uwagę po wzięciu taśmy do ręki jest tkanina, z której została wykonana. Najpopularniejsze są taśmy bawełniane, co nie dziwi, ponieważ bawełna jest materiałem naturalnym, przepuszczającym powietrze i przyjemnym dla skóry. Można spotkać taśmy wykonane z materiału typu rayon lub innych materiałów sztucznych, które są bardziej odporne na uszkodzenia, jednak większość użytkowników ze względu na kilkudniowy kontakt taśmy ze skórą wybiera naturalne tkaniny.
  • Uwagę kupujących często zwracają duże różnice w cenach taśm. Najtańsze taśmy szerokości 5 cm można kupić za ok. 20 zł, a najdroższe kosztują nawet 50 zł za rolkę 5m. Pominiemy dostępne na rynku najtańsze taśmy z niepewnych źródeł i zajmiemy się tylko tymi, które są zarejestrowanymi wyrobami medycznymi, spełniającymi odpowiednie normy i posiadającymi certyfikaty bezpieczeństwa.

 

 

Warto również wiedzieć, że nie każdy produkt drogi jest bezwarunkowo lepszy od tańszego odpowiednika. Plastry do kinesiotapingu premium są dostępne w ofercie wielu sklepów z tego typu zaopatrzeniem równolegle z taśmami standardowymi. W takim wypadku należy zwrócić uwagę na opis produktu, z którego powinno wynikać, dlaczego produkt ma wyższą cenę. Może to być spowodowane np. zastosowaniem specjalnego rodzaju kleju. Taka różnica występuje w sklepie www.yellowsport.pl między standardowymi taśmami yellowTAPE a taśmami premium marki K-Tape (Biviax). Plastry yellowTAPE pokryte są hipoalergicznym klejem akrylowym, który charakteryzuje się wytrzymałością na skórze od 3 do 7 dni. Jest to klej, który przez cały czas trwania terapii bardzo dobrze przylega do skóry, a po zakończeniu stosowania taśm nie stwarza trudności z ich usunięciem.

 

Taśmy premium K-Tape pokryte są klejem akrylowym PHYSIOBOND®. Klej PHYSIOBOND® produkowany jest w taki sposób, aby powstawały długie łańcuchy polimerowe, które ułatwiają połączenie kleju ze skórą. Po utworzeniu łańcuchów polimerowych usuwane są pozostałe monomery, które mogłyby mieć drażniący wpływ na skórę. Taka metoda wytwarzania kleju sprawia, że jest on niezwykle wytrzymały, a jednocześnie bardzo delikatny. Stosowanie taśm premium z klejem PHYSIOBOND® jest zatem szczególnie polecane u osób z bardzo wrażliwą skórą, np. małych dzieci i osób starszych, u których ryzyko uszkodzenia skóry podczas stosowania taśm standardowych może być wyższe. Oba rodzaje taśm mają klej nałożony w falisty wzór, który jest cechą charakterystyczną taśm do kinesiotapingu.  Taśmy wykonane z bawełny podobnie  jak ubrania mogą różnić się między sobą. Plastry typu premium (np. K-Tape) mają gęstszy splot, który nie wpływa na ciężar i grubość taśmy, a zwiększa jej jednolitość i odporność na uszkodzenia podczas noszenia na skórze.

 

  • Dostępne w sklepach rolki XXL po przeliczeniu na 1 metr zwykle są tańsze niż taśmy 5 metrowe, jednak taki zakup powinien być dokładnie przemyślany i polecamy go wyłącznie osobom, które pracują tą metodą bardzo dużo. Dla samego siebie lepiej zaopatrzyć się w rolkę 5 metrową, dzięki temu będziemy mieć pewność, że zdążymy ją zużyć przed upłynięciem daty przydatności. Jeśli nasze zapotrzebowanie jest większe niż pojedyncza rolka, to dobrym rozwiązaniem są opakowania zbiorcze, np. opakowanie 4 sztuk taśm K-Tape lub opakowanie 4 taśm Podobnie jak rolki XXL jest to rozwiązanie ekonomiczne, a jednocześnie nie skazuje użytkownika na korzystanie z tylko jednego koloru przez dłuższy czas.

 

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam temat i łatwiej będzie Wam podjąć  odpowiednią decyzję. Jeśli po zapoznaniu się z charakterystyką taśm i ich dostępnymi rodzajami nadal macie wątpliwości, który produkt będzie odpowiedni, najlepiej poradzić się obsługi sklepu. Pamiętajcie, że w zakładce Więcej dostępne są instrukcje przykładowych oklejeń, które mogą się Wam przydać.