Góra Żar, Elektrownia Porąbka i Międzybrodzie Żywieckie - pomysł na weekend! 

 

Jeśli szukasz idealnego miejsca na weekendowy wypad z dala od miejskiego zgiełku i hałasu, to Góra Żar i malownicze Międzybrodzie Żywieckie są doskonałym wyborem. To urokliwe miejsce położone w sercu Beskidów zachwyci miłośników przyrody, aktywności na świeżym powietrzu oraz tych, którzy pragną oderwać się od codzienności.

 

Góra Żar - królowa Beskidu

 

Góra Żar to jeden z symboli Beskidu Małego i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów w tym regionie. Wysoka na 761 metrów n.p.m., oferuje imponujące widoki na okoliczne pasma górskie. Najlepszym sposobem na zdobycie szczytu jest wędrówka piesza, która prowadzi przez stok. Dla tych, którzy wolą mniej aktywny wypoczynek, dostępna jest również kolejka linowa, która zawozi turystów na sam szczyt, pozwalając jednocześnie na podziwianie malowniczego krajobrazu.

 

Na szczycie Góry Żar znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękną panoramę Beskidu. To także doskonałe miejsce na piknik lub odpoczynek w otoczeniu przyrody. Dodatkowo, Góra Żar cieszy się dużą popularnością wśród paralotniarzy i miłośników jazdy rowerem górskim. Na jej szczycie rozpoczynają się trzy trasy przeznaczone specjalnie dla kolarzy. 

 

 

Żar, oprócz wspomnianych atrakcji, jest także znany z tajemniczej anomalii. "Dziwne miejsce", rozpoczyna się w okolicach górnego parkingu i obejmuje odcinek o długości 200 metrów. Jednym z niezwykłych aspektów tego miejsca jest to, że przedmioty, włącznie z samochodami, zdają się same poruszać pod górę. Teorie dotyczące przyczyny tego fenomenu są podzielone. Jedni uważają, że jest to wynik złudzenia optycznego, podczas gdy inni twierdzą, że istnieje tu magnetyczna anomalia, która obniża grawitację o 4%. Najprawdopodobniej to właśnie zjawiskowe złudzenie optyczne kryje się za tym tajemniczym zjawiskiem.

 

Elektrownia Porąbka

 

Na szczycie góry Żar warto skorzystać z możliwości zwiedzania drugiej co do wielkości elektrowni szczytowo - pompowej w Polsce, której urządzenia znajdują się we wnętrzu góry, co czyni ją jedyną elektrownią podziemną w kraju. W trakcie wycieczki można zobaczyć, jak funkcjonuje elektrownia od środka, w tym m.in. zapoznać się z makietą przestrzenną oraz funkcjonowaniem silników rozruchowych.

 

Okolica Góry Żar to także miejsce, gdzie narodziło się polskie szybownictwo. Już od 1936 roku istnieje tu Górska Szkoła Szybowcowa "Żar". Zarówno starty, lądowania, jak i loty szybowców można z powodzeniem podziwiać zarówno z podnóża góry, jak i z samego szczytu. Szybowce w towarzystwie zapierającego dech w piersiach widoku na okoliczne szczyty oraz Jezioro Międzybrodzkie i Żywieckie sprawiają, że sceneria tego miejsca jest naprawdę niezwykła.

 

Piesza wędrówka z dolnej stacji kolejki na szczyt zajmuje około 45 minut, natomiast podróż kolejką trwa około 5 minut. 

 

 

Kiczera - mniej popularna, równie niezwykła 

 

Będąc na Górze Żar, warto również odwiedzić Kiczerę, która leży na wysokości 827 m n.p.m. i do której prowadzi czerwony szlak z Żaru. Ta trasa nie jest szczególnie wymagająca, a dotarcie na szczyt zajmuje zaledwie około 30 minut. Kiczera stanowi doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać piękne szczyty Beskidów oraz zbiornik retencyjny położony właśnie na Górze Żar. Na szczycie turystów przywita punkt widokowy z opisem całej panoramy. Ponadto nieopodal znajduje się drewniana wiata z miejscem na ognisko oraz drewnianymi ławkami, co sprawia, że jest to również doskonałe miejsce na popołudniowy wypoczynek z przyjaciółmi czy rodziną.

 

Międzybrodzie Żywieckie - u stóp gór, na granicy Jezior 

 

Międzybrodzie Żywieckie to urokliwa miejscowość położona u stóp Góry Żar nad malowniczym Jeziorem Międzybrodzkim. Jest oddalone zaledwie 15 km od miasta Żywiec. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych i nie tylko. Jezioro zachęca do żeglowania, kajakowania, wędkowania i plażowania. W okolicy znajdują się również liczne szlaki rowerowe i piesze, które umożliwiają poznanie uroków krajobrazu tego miejsca. 

 

W Międzybrodziu Żywieckim warto odwiedzić również przystań żeglarską, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny, oraz przejść malowniczą promenadą wzdłuż jeziora.

 

 

Co jeszcze warto zobaczyć?

 

Oprócz Góry Żar i Międzybrodzia Żywieckiego, w okolicy znajduje się wiele innych atrakcji. Polecamy odwiedzić Żywiec, gdzie można zwiedzić słynny Browar Żywiec i spróbować tradycyjnego piwa. Warto także wybrać się na wycieczkę do Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, gdzie na zwiedzających czekają piękne szlaki turystyczne i niesamowite widoki. Nie można pominąć również Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu, który jest  najmłodszym muzeum typu skansenowego w Polsce, powstałym w 2012 roku. Na obszarze ponad 6 hektarów rozmieszczono 17 zabytkowych obiektów przedstawiających układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu. Budynki będące perełkami architektury beskidzkiej są autentyczne i pochodzą z różnych okresów.

 

Jeśli planujesz spędzić weekend w Międzybrodziu Żywieckim i okolicy z pewnością nie będziesz się nudzić. To miejsce ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom pieszych i rowerowych wędrówek, jak i osobom poszukującym spokoju i wypoczynku na łonie natury. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem aktywnego wypoczynku, czy też preferujesz leniwe popołudnia nad brzegiem jeziora, miejsce to spełni Twoje oczekiwania na udany weekendowy wypad!

 

Przeczytaj także: Spacer po Pustyni Błędkowskiej