Szkolenie suchego igłowania z udziałem yellowSPORT

 

Mieliśmy niezwykłą przyjemność być częścią weekendowego szkolenia poświęconego technice suchego igłowania oraz jej zastosowaniom w leczeniu dysfunkcji mięśniowo-powięziowych. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Physio Heroes i prowadzone przez instruktora oraz fizjoterapeutę, Mateusza Stefańskiego.  Celem kursu było wyposażenie fizjoterapeutów w umiejętności, wiedzę i pewność siebie w stosowaniu terapii suchego igłowania w praktyce. Fizjoterapeuci dowiedzieli się, jak bezpiecznie i skutecznie aplikować suche igłowanie, jak integrować je z innymi technikami terapii manualnej oraz jak edukować swoich pacjentów o korzyściach płynących z tej metody fizjoterapeutycznej.

 

Czym jest suche igłowanie? 

 

Suche igłowanie jest techniką terapeutyczną stosowaną przez fizjoterapeutów, osteopatów, terapeutów manualnych i innych specjalistów opieki zdrowotnej w leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego, który charakteryzuje się obecnością punktów spustowych w mięśniach. Punkty spustowe są to nadwrażliwe obszary we włóknach mięśniowych, które wywołują lokalny lub odległy ból podczas stymulacji. Sucha igłoterapia polega na wprowadzaniu cienkich igieł w te punkty spustowe w celu ich uwolnienia i przywrócenia normalnej funkcji mięśni. Nazwa "sucha igłoterapia" wynika stąd, że nie jest wprowadzany żaden roztwór ani lek do tkanek - igła sama stanowi czynnik terapeutyczny. Technika ta może być wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń, takich jak bóle szyi, pleców, bóle głowy, łokieć tenisisty, ostroga piętowa i wiele innych.

 

Jak działa suche igłowanie? 


Zabieg suchego igłowania polega na uwolnieniu mięśniowo - powięziowych restrykcji, które są wyczuwane palpacyjnie pod tkanką skórną pacjenta w postaci zgrubień i twardości. Specjaliści posiadający wiedzę na temat anatomicznej budowy ciała tzw. Geomapy punktów spustowych powiązanych z odczuciami pacjenta takimi jak: tkliwość, ból, wyczuwalne zgrubienia w precyzyjny sposób są w stanie wskazać i stosując technikę suchego igłowania skutecznie pomóc pacjentowi.

 

Kurs suchego igłowania z akcesoriami od yellowSPORT 


Trzydniowy kurs składał się z kilku modułów. Pierwszy z nich to część teoretyczna, w ramach której omówiono rys historyczny, mechanizm działania, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, działania niepożądane oraz sposoby przeciwdziałania im. Ponadto, uczestnicy kursu zostali zapoznani z pierwszą pomocą, programowaniem rehabilitacji oraz zaprezentowano im przypadki kliniczne. Kolejną część stanowiła praktyka, która została przedstawiona na drugim i trzecim dniu kursu. Podczas tych dni instruktor praktycznie przedstawił, jak zastosować technikę suchego igłowania, koncentrując się na różnych częściach ciała. Dodatkowo, podczas trwania kursu omówiono aspekty diagnostyki oraz przeprowadzono testy związane z obszarem stawu ramiennego i stawu kolanowego.

 

Podczas tego intensywnego weekendu mieliśmy okazję zaprezentować nasze produkty i akcesoria, które wykorzystane zostały w celach szkoleniowych, w tym m.in. igły do suchego igłowania yellowSTING. Ponadto uczestnicy kursu mieli możliwość  zakupu produktów yellowSPORT przy naszym stoisku. Obecność na szkoleniu pozwoliła nam także na poznanie wielu utalentowanych i zaangażowanych specjalistów, którzy dążą do doskonalenia swoich umiejętności w celu poprawy jakości życia swoich pacjentów.

 

Jesteśmy przekonani, że to nie ostatnia współpraca z zespołem Physio Heroes. Wkrótce podzielimy się z wami informacjami na temat nadchodzących akcji i szkoleń!