Pomysł na jednodniową wycieczkę - Jura Krakowsko - Częstochowska

Jura Krakowsko - Częstochowska

 

Ślązacy i Małopolanie świetnie znają Jurę Krakowsko - Częstochowską, wybierając się tam na jednodniowe wycieczki, aby zaczerpnąć świeżego powietrza z dala od zgiełku miast. Jura charakteryzuje się pięknem natury, malowniczym Szlakiem Orlich Gniazd oraz monumentalnymi wapiennymi skałami, które rozciągają się przez jej całą długość i szerokość. 

 

Jura Krakowsko - Częstochowska, a właściwie wyżyna Krakowsko - Częstochowska zlokalizowana jest w zachodniej części Małopolski przy granicy z Województwem Śląskim. Jura ma do zaoferowania wiele nie tylko wspinaczom i amatorom sportu, ale także rodzinom i miłośnikom historii. Co przyciąga turystów? Bliskość przyrody (pomimo usytuowania pomiędzy aglomeracjami), średniowieczne zamki, skałki wspinaczkowe, jaskinie, doliny, pustynie - no i oczywiście szlaki rowerowe

 

 

Atrakcje Jury - co warto zobaczyć? 

 

Wyżyna Krakowsko - Częstochowska jest bardzo urozmaiconą krainą geograficzną, w której każdy odnajdzie coś dla siebie. Jedną z największych atrakcji są szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, a pomimo tego znajdziemy tam wszystko, co świadczy o niepowtarzalnym charakterze tego miejsca. Dolina rzeki Prądnik, Maczuga Herkulesa, Skamieniały Wędrowiec i wiele innych malowniczych terenów uformowanych z wapieni z okresu górnej jury i kredy ucieszą oko nawet wytrawnych podróżników. Wiele szlaków dostosowanych jest dla rowerzystów, o różnym stopniu zaawansowania. 

 

Szlak Orlich Gniazd 

 

Niewątpliwą popularnością cieszy się historyczny Szlak Orlich Gniazd. Fortyfikację usytuowane w bliskiej odległości od siebie. Szlak biegnie przez 11 zamków: Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Pilcza w Smoleniu, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów, Ostrężnik i Olsztyn, które usytuowane są strategicznie pomiędzy Jasną Górą, a Wawelem. Na Szlaku Orlich Gniazd oprócz warowni znajdujących się na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej znajduje się także wiele innych pobliskich fortyfikacji (np. Tenczyn, Będzin, Lipowiec). 

 

Zagęszczenie fortec na Jurze nie jest przypadkowe i wynika ze strategicznego położenia. Zamki zostały zbudowane w średniowieczu i miały za zadanie bronić kraju przed atakami Tatarów i Czechów, a także miały na celu zapewnić bezpieczeństwo na szlakach handlowych pomiędzy Krakowem a Śląskiem. Lata świetności jurajskich zamków zakończyły się wraz z nadejściem potopu szwedzkiego, w którym wiele z nich uległo zniszczeniu. 

 

 

Szlak Orlich Gniazd na rowerze 

 

Szlak Orlich Gniazd ma dwa warianty: pieszy (168,7 km) oraz rowerowy (186 km). My skupimy się na tym rowerowym wariancie. 

 

Szlak rozpoczyna się w Częstochowie przy dworcu PKP. Następnie prowadzi on do Olsztyna i równocześnie pierwszej fortyfikacji znajdującej się na wzgórzu. Następnie docieramy do miejscowości Złoty Potok, wyruszając w dalszą część drogi kierujemy się na południe do pozostałości zamku Ostrężnik oraz ruin strażnicy w Przewodziszowicach. Kolejnym przystankiem są zamki w Bobolicach i Mirowie, które leżą nieopodal siebie. Kierując się w dalszą podróż dojeżdżamy do Podlesic. Tam warto na chwilę “porzucić” rower, odpocząć i przespacerować się na widokową Górę Zborów oraz odwiedzić Jaskinię Głęboką. Następnie szlak prowadzi przez kolejne atrakcyjne miejsca takie jak ruiny zamku w Morsku oraz do najbardziej znanego Orlego Gniazda  - Zamku Ogrodzieniec.

 

Później ruszamy przez malownicze obszary wzniesień i dolin docierając do wsi Ryczów, a następnie miejscowości Smoleń, która jest ostatnim punktem na mapie śląskiej części Szlaku Orlich Gniazd. Co dalej? Przemierzając w dalszym ciągu szlak rowerowy docieramy do malowniczej Doliny “Wodącą” z pasmem, a następnie do miejscowości Bydlin. Kolejne lokacje na szlaku to w kolejności Rabsztyn, Olkusz, Racławice, gdzie ujrzymy drewniany kościół położony na Szlaku Architektury Drewnianej woj. małopolskiego, Dolinę Eliaszówki, gdzie naszym oczom ukazuje się urokliwy klasztor Karmelitów. Zbliżamy się do końca naszej trasy… przemierzamy Czerną, Krzeszowice, docierając do najpotężniejszych ruin we wsi Rudno. Spod zamku Tenczyn udajemy się już w stronę Krakowa kończąc naszą przygodę przy osiedlu “Cichy Kącik” w dzielnicy Krowodrza.  

 

Niewątpliwym plusem szlaku jest jego oznakowanie, bez trudu trasę można pokonać bez zaglądania do mapy. Podróż od Częstochowy do Krakowa przebędziemy rowerem w ok. 11 godzin, a całkowity dystans wynosi 185,01 km. Jednakże trasa ta jest wręcz przesiąknięta atrakcjami, a ilość miejsc do zwiedzenia/zobaczenia sprawia, że czas ten znacznie może się wydłużyć. 

 

 

Dodatkowe atrakcje na Jurze 

 

Tereny wspinaczkowe. Na terenie Jury można znaleźć wiele skalnych zbiorowisk idealnych do wspinaczki. Top 10 miejsc to: Dolina Kobylańska, Będkowska, Krakowskie, Podlesice i Góra Zborów, Rzędkowice, Okienniki Wielkie, Skały Mirowskie, Skały Koronne, Podzamcze i Smoleń. 

 

Jaskinie, doliny i pustynie. Wszechstronny charakter Jury Krakowsko - Częstochowskiej uzupełniają jaskinie: Wierna, Krowia, Wierchowska Góra, Nietoperza, Łokietka, Jerzmanowicka, Smocza Jama, dolina Kluczwody, Mnikowska, Krakowska, Szklarki, Racławki, Sąspowska oraz pustynie - Błędowska i Siedlecka. 

 

Szlak Architektury Drewnianej. Średniowieczne obiekty sakralne i chałupy to nieodzowny element Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Na terenie województwa śląskiego znajduje się aż 97 zabytkowych obiektów i zespołów architektonicznych. Jednym z takich regionów jest pętla Częstochowska. 

 

Co warto zabrać na Jurajską wycieczkę? 

 

Podczas długiej wyprawy, w której do przemierzenia jest wiele kilometrów z pewnością przyda się kilka drobiazgów, które ułatwią podróż, a także pozwolą zabezpieczyć się w razie urazu. Co ze sobą zabrać? Przede wszystkim taśma piankowa przeciw otarciom yellowFOAM. Z pewnością dzięki temu produktowi zapobiegniesz otarciom skóry, które mogą powstać podczas długiej wyprawy rowerowej. Okolice pachwin, ud oraz stóp są bardzo narażone na różnego rodzaju otarcia i odparzenia, które mogą znacznie obniżyć jakość podróży i wywoływać ból. Warto również zadbać o autorozluźnianie mięśniowo - powięziowe. Podczas dużego i długotrwałego wysiłku mięśnie mogą powodować ból i napięcia. W takim wypadku warto je rozluźnić za pomocą piłek do masażu i rollera. W trakcie wypadu rowerowego warto zadbać również o wyposażoną apteczkę, która zapewni bezpieczeństwo w razie urazu. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim produkty tamujące krew i zabezpieczające opatrunki takie jak: plastry, bandaże i kompresy gazowe

 

Szukasz innych pomysłów na wycieczkę? Zapraszamy do naszych wcześniejszych publikacji - spacer malowniczymi uliczkami Cieszyna