Pomysł na jednodniową wycieczkę - spacer malowniczymi uliczkami Cieszyna

 

Wybierając się w Beskid Śląski, warto poświęcić jeden dzień, na odwiedzenie malowniczego Cieszyna położonego nad rzeką Olzą. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, a jego historia sięga przełomu IX i X wieku.

 

Spacerując urokliwymi ulicami miasta, nie sposób ominąć Góry Zamkowej – najstarszego punktu na mapie Cieszyna. To właśnie tutaj odnajdziemy romańską rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Wacława, dobrze wszystkim znaną z banknotu 20 złotowego. Nieopodal dostrzeżemy Wierzę Piastowską, stanowiącą doskonałe miejsce do obserwacji okolicy oraz Wieżę Ostatecznej Obrony z XIII w. Warto również rzucić okiem na panoramę miasta z punktu widokowego. Całość zabytków otacza piękny park, z alejkami i egzotyczną roślinnością. Będąc na Wzgórzu Zamkowym, nie zapomnijmy odwiedzić Uliczki Cieszyńskich Kobiet poświęconej Paniom, które odegrały ważną rolę w tworzeniu historii Cieszyna.

 

Ze wzgórza ruszamy ulicą Głęboką na rynek. Mimo że obecnie serce miasta jest w remoncie, warto je odwiedzić i pozwolić sobie na podziwianie pięknych kamienic, Biblioteki Miejskiej i zagubienie w wąskich uliczkach.

 

Przerwa na kawę i deser w kawiarni literackiej “Kornel i Przyjaciele”, a następnie wędrówka w stronę Studni Trzech Braci to punkt obowiązkowy na trasie. Dlaczego akurat studnia? Otóż związana jest z nią legenda o powstaniu miasta. Trzej bracia: Bolko, Leszko i Cieszko po długiej rozłące spotkali się u źródła i tak ucieszyli się na swój widok, że postanowili założyć miasto o wymownej nazwie – Cieszyn. Na upamiętnienie tego wydarzenia postawiono studnię jako symbol tego spotkania.

 

A jeśli jesteśmy przy historii miasta, na uwagę zasługuje również Cieszyńska Wenecja usytuowana przy ulicy Przykopa. Niegdyś miejsce osiedlania lokalnych rzemieślników wykorzystujących wodę do pracy, obecnie spacerowa ulica, pełna turystów.

 

Maszerując ulicami Cieszyna nietrudno dotrzeć do Mostu Przyjaźni, stanowiącego granicę pomiędzy Cieszynem a Czeskim Cieszynem. Tutaj również warto udać się na spacer lub przejażdżkę rowerową wzdłuż Olzy, zobaczyć Zabytkowy Dworzec Kolejowy oraz spróbować czeskich przysmaków.

 

Tych kilka punktów na mapie to tylko część propozycji do odwiedzenia. Mówi się, że ci, którzy byli zarówno w Cieszynie, jak i Czeskim Cieszynie wracają tutaj ponownie – to znak, że oba miasta mają wiele do zaoferowania.

 

Dodatkowo przygotowano aplikację mobilną „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, dzięki której zwiedzanie będzie jeszcze łatwiejsze. Baza noclegowa, zabytki okraszone porcją zdjęć, mapy, a nawet specjalnie przygotowane trasy turystyczne czy gry terenowe nie pozwolą na nudę. Zapraszamy do Cieszyna!